Rozważania adwentowe


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


.Tydzień I. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .II. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .III. 1- 2- 3- 4- 5
.Grudzień. 17- 18- 19- 20- 21- 22- 23- 24- 29- 30- 31 .Styczeń. 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12



Rozważania pochodzą z książki "Z Jezusem Szczęśliwi codziennie", autorstwa s. Anny Kawa, urszulanki Unii Rzymskiej i ks. Józefa Stali, kapłana diecezji tarnowskiej. Rozważania można zaprenumerować w formie maila. Książka została wydana przez Dom Wydawniczy Rafael


Tydzień II - piątek

Powierzchowna ocena

1. Wprowadzenie

I dzisiaj odrzucamy proroków, jakich nam Pan posyła. Patrzymy tak bardzo po ludzku na to, co dzieje się w nas i wokół nas. Jakże podobni jesteśmy do tych, którzy nie rozpoznali w Osobie Jana Chrzciciela - wielkiego proroka. Rodzi się w sercu pytanie: Czy rozpoznajemy Jezusa, który codziennie wchodzi w nasze życie? Czy nie odrzucimy Go, gdy niepostrzeżenie przyjdzie powtórnie w swojej chwale? Przeprośmy Boga za brak mądrej czujności.

2. Myśli św. Jana Vianneya

Bóg zawsze jest wszechmocny. Wciąż może czynić cuda i mógłby je czynić jak w dawnych czasach, lecz wiary brakuje (Myśli, s. 73)

3. Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II

"Psalm, którego teraz wysłuchaliśmy wyraża skargę i błaganie całego narodu izraelskiego. W pierwszej jego części występuje znany symbol biblijny - obraz pasterza. Pan wzywany jest jako "Pasterz Izraela", ten, który "jak trzodę prowadzi ród Józefa" (Ps 80 [79],2). Z wysokości arki przymierza, "zasiadając na cherubach", Pan prowadzi swą owczarnię, czyli swój lud, i chroni go w niebezpieczeństwach. Tak czynił podczas wędrówki przez pustynię. Teraz jednak wydaje się, że jest nieobecny, niemal uśpiony, bądź obojętny. Owczarni, którą miał prowadzić i żywić (por. Ps 23 [22]), daje jedynie "chleb płaczu" (por. Ps 80 [79],6). Nieprzyjaciele szydzą z upokarzanego i obrażanego ludu. Bóg jednakże nie wydaje się tym poruszony, nie "budzi się" (w. 3) i nie okazuje swej potęgi, by bronić ofiar przemocy i ucisku. Powtarzające się wezwanie antyfony (por. ww. 4. 8) próbuje niejako poruszyć Boga w Jego postawie obojętności, by na nowo stał się pasterzem i obrońcą swego ludu" (Psalm 80 - Nawiedź, Panie, swoją winnicę, Audiencja generalna 10 kwietnia 2002, LO 6 [2002], s. 40).



Zaprenumeruj rozważania na maila

Tak tanie książki tylko tutaj!

Dom Wydawniczy Rafael
© s. Anna Kawa, ks. Józef Stala, Rafel, Marcin Niewalda 2003