Rozważania adwentowe


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


.Tydzień I. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .II. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .III. 1- 2- 3- 4- 5
.Grudzień. 17- 18- 19- 20- 21- 22- 23- 24- 29- 30- 31 .Styczeń. 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12



Rozważania pochodzą z książki "Z Jezusem Szczęśliwi codziennie", autorstwa s. Anny Kawa, urszulanki Unii Rzymskiej i ks. Józefa Stali, kapłana diecezji tarnowskiej. Rozważania można zaprenumerować w formie maila. Książka została wydana przez Dom Wydawniczy Rafael


Tydzień II - poniedziałek

Natrętne towarzystwo

1. Wprowadzenie

Stajemy po raz kolejny w swoim życiu wokół ołtarza Chrystusowej Ofiary. Stajemy jako wspólnota, którą łączy Jezus, stajemy w prawdzie, która niestety nas przytłacza. Serca nasze mimo wielkich pragnień, by były czyste, są zaćmione, sparaliżowane brudem nienawiści, zazdrości, chciwości, lenistwa, egoizmu. Prośmy na początku tego niezwykłego Spotkania: Panie przebacz nam nasze grzechy i okaż nam miłosierdzie swoje.

2. Myśli św. Jana Vianneya

Nie dbajmy o to, co powiedzą ludzie światowi. Oni, niestety, nie mogą widzieć. Są ślepi. Pan nasz uczyniłby dzisiaj te wszystkie cuda, które czynił w Judei, a oni nie uwierzyliby w nie (Myśli, s. 148); Zauważcie, do jakiego stopnia Bóg jest dobry dla tych, którzy Go kochają! Czyni cuda bezinteresownie, gdy o nie prosi jeden z Jego przyjaciół (Myśli, s. 65)

3. Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II

"Psalm 85 [84], który jest przed chwilą odczytaliśmy, to pieśń radości i nadziei na przyszłe zbawienie. Oddaje on atmosferę, która panowała po powrocie Izraela z niewoli babilońskiej do ziemi ojców. Życie narodowe rozpoczyna się na nowo w umiłowanym ognisku domowym, zgaszonym i zniszczonym w 586 r. przed Chrystusem, gdy wojska króla Nabuchodonozora zdobyły Jerozolimę. Rzeczywiście, w hebrajskim oryginale Psalmu spotykamy wielokrotnie słowo ślub oznaczające powrót wygnańców, ale również "powrót" duchowy, czyli "nawrócenie". Tak więc odrodzenie nie dotyczy tylko narodu, ale również wspólnoty wiernych, którzy przeżywali wygnanie jako karę za popełnione grzechy, a w powrocie do ojczyzny i nowej wolności dopatrywali się Bożego błogosławieństwa po tym, jak się nawrócili" (Psalm 85 - Bliskie jest nasze zbawienie, Audiencja generalna 25 września 2002, LO 12 [2002], s. 34).



Zaprenumeruj rozważania na maila

Tak tanie książki tylko tutaj!

Dom Wydawniczy Rafael
© s. Anna Kawa, ks. Józef Stala, Rafel, Marcin Niewalda 2003