Święty Graal


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Gdzie się zaczęła legenda?
Można z całą pewnością stwierdzić, że św. Graal jest jedynie opowieścią. Istnieje nawet misa, która jest zalążkiem legendy. Misa o schodkowatym kształcie, o której długo uważano, że jest wyrzeźbiona z jednego kawałka szmaragdu, dopóki się nie zbiła. Obecnie jest w Genui, a pochodzi z palestyńskiego meczetu przywieziona w 1001 r. Nazwa Graal pochodzi od "graduale" - "miska o ściankach w kształcie stopni" (łać. "gradus" - "stopień").

Czym jest graal?
Różni fani mitów i legend poszukiwali odpowiedzi na to czym był lub jest Graal. Zajęcie przyjemne i ciekawe jest doputy nie zacznie się wierzyć w którąś z legend. Jak widać pomysły są niesamowite. Graal bywał między innymi:

Legenda św. Graala
Wg legendy Józef z Arymatei miał zebrać krew z przebitego boku Chrystusa spływającą po lancy włóczni. Św. Graal był poszukiwany przez legendarnych rycerzy króla Artura, w szczególności przez Lancelota, Parsifala z Walii i Galahada. Parsifal w końcu odnalazł Graala - choć nie wszystkie legendy tak twierdzą.

Templariusze
Parsifal żył w XI wieku i podróżował po Europie. Między innymi dotarł do Włoszech gdzie spotkał "Templeisen" - czyli prawd. templariuszy. Opis czczonego przez nich bóstwa (być może chodzi o całun) odczytywany jest przez niektórych jako opis Graala. Co więcej kojarzony jest z opisem Arki Przymierza.

Katarzy
Wg innych podań w posiadaniu św. Graala byli również Katarzy. Tajemna ta sekta budzi do dziś wiele emocji, związanych z rzekomo skąpymi danymi na ich temat. Katarzy mieli przekazać Graala Templaiuszom, no ale wtedy Parsifal 100 lat wcześniej nie mógłby go u nich widzieć.

Tajemniczy zakon średniowieczny
W 493 roku król Franków Chlodwig - z dynastii Merowingów, ostatni konsul zachodniego cesarstwa rzymksiego założył Zakon św. Kielicha. O zakonie tym niemal nic nie wiadomo, jednak informacje pasują do nowożytnich legend o św. graalu.

Święta Krew
Ta legenda, wymyślona już w XX wieku przez włoskiego faszystę Juliusza Evolę miała swoich następców w osobach Pierre Plantarda a potem Michaela Baigenta, Henry Lincolna i Richarda Leighta. Legenda posiada cały szereg niesamowitości. Święty Graal (Sangeraal) ma być prawidłowo odczytywany jako Sang Real - czyli królewska krew. Legenda jednak nie kończy się na tej słownej zabawie. Królewska krew ma dotyczyć dynastii Merowingów - pierwszych królów Francji którzy mają pochodzić w prostej linii, ni mniej ni więcej tylko od małżeństwa Jezusa ze św. Magdaleną. W legendzie występuje cała masa niesamowitych "odkryć" jak np. że Nazaret nie istniał w czasach Jezusa, Paryż założyli Merowingowie, Jezus nie umarł na krzyżu, lecz został uratowany i podróżował po świecie umierając w końcu w Kaszmirze (więcej o tej legendzie). Legęndę tą skopiował ostatnio Dan Brown w swojej książce "Kod Leonarda da Vinci". Więcej szczegółów na temat tej legendy i prawdy historycznej znaleźć można w książce "Zrozumieć Kod da Vinci" (nasza recenzja). W 1993 Pierre Plantard został za oszustwa skazany przez sąd. przeszukanie jego domu ujawniło sfałszowane dokumenty w których przedstawiał siebie jako króla Francji. Plantard sfałszowane dokumenty ukrywa też bibliotekach, gdzie powołany przez siebie Zakon Syjonu wzbogaca o tysiące lat historii i listy Wielkich Mistrzów, wśród których po dokładnej analizie znajdują się nawet 9-letnie dzieci.

Św. Graal w Polsce?
Istnieje historia opisująca Polski epizod św. Graala. po bitwie pod Hastings dzieci króla Harolda udały się przez Litwę do Biznancjum. Dwóch synów pozostało na Litwie, a córka wyszła za mąż za Włodzimierza Monomacha. Świdrygiełło - młodszy brat Jagiełły (pochądzego wg podań od starszego syna Harolda) podarował wotum dla kościoła w Bezławkach. Obraz oraz kielich. W 1520 kielich został zamurowany gdy rozgorzała wojna polsko-krzyżacka. Potem ktoś kielich wyjął gdy kościół był opustoszały - pozostał tylko otwór w ścianie, wyskoko w miejscu zamurowanego okna.

Właściwości
Wg podań i legend św. Graal miał mieć cudowne właściwości. Przede wszystkim osobom pijącym z niego dawał życie wieczne. Tak gdzie przebywał cały rok kwitły kwiaty a rośliny nie obumierały, nie było chorób ani nieszczęśliwych wypadków i zawsze było co jeść. W ten sposób opisywany był Avalon gdzie wg Merlina (czarodzieja, druida z legendy o królu Arturze) schowany był Graal. Avalon potem stał się również miejscem pochowania króla Artura. Graal obfitości wiąże się w celtyckimi legendami o kotłach, lub glinianych garnkach zawsze pełnych które produkowane były przez garncarzy z Irlandii lub Walii. Graal jest niewidzialny dla osób które nie są godne aby go zobaczyć.

Sekty
Istnieją nawet sekty takie jak Ruch Świętego Graala prezentujące ezoteryczne wizje łączące różne nauki, magiczność świętego kielicha itp.


Dział nauka
Dział wiara
Dział ciekawostki


Polecane książki




Zrozumieć Kod da Vinci
autor: Amy Welborn
Księgarnia katolicka Tolle et lege
Kup książkę