Dzień św. Patryka
Obchody
Dzień św. Patryka przypada 17 marca. Jest to narodowe święto Irlandii, także obchodzone na całym świecie. Jest to również dzień modlitw za misje.
Święty Patryk
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku (389-461), pochodził ze Szkocji, prawdopodobnie z Cumbrii. Jego oryginalne imię i nazwisko to Maewyn Succat Jego ojcem był dekurion rzymski (urzędnik cesarski w miasteczku). W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii gdzie nauczył się celtyckiego. Zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii gdzie zgodnie z postanowieniem z czasu niewoli oddał się na służbę Bogu. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego kraju. Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii tym razem jego celem było niesienie nauki o Bogu. Schrystianizował większość Irlandii stale podróżując. Nawrócił niemal wszystkich lokalnych władców.
Koniczynka
Wg legendy św. Patryk używał koniczyny aby odpowiadać na wątpliwość jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach. Koniczynka to drugi obok harfy symbol Irlandii. Znalezienie w dniu św. Patryka koniczyny czterolistnej podwaja "szczęście". Koniczyna symbolizuje krzyż i Trójcę św. W czasach przedchrześcijańskich była magicznym symbolem druidów co pomogło zasymilować chrześcijaństwo i ukazać je jako pogłębienie wcześniejszych prostych wierzeń.
Kolor zielony
Tradycją dnia św. Patryka jest kolor zielony (jest to kolor kojarzony z Irlandią - "zieloną wyspą"). W tym dniu uczniowie ubierają się na zielono, a kto nie ma na sobie takiego koloru jest szczypany przez innych. Pije się irlandzkie piwo zabarwione na zielono, gotuje zielone potrawy, czasem nawet barwi na zielono rzeki.
Legendy o św. Patryku
Tara Przybywając do pierwszego księstwa w celu chrystianizacji Patryk spotkał się z niechęcią druidów którzy przygotowali władcę na wizytę posła zagłady. Trzęsienie ziemi przekonało księcia że jest inaczej. Jednak druidzi chcieli Patryka otruć podając mu wino z trucizną. Gdy Patryk wino błogosławił ono zamarzło pozostawiając niezamarzniętą kroplę trucizny. Patryk kroplę wylał a wino wypił
Węże Św. Patryk wygnał z Irlandii wszystkie węże. Ostatni był najbardziej uparty, jednak święty długo z nim dyskutował aby wszedł do skrzynki, którą wąż uznawał za za ciasną. W końcu wąż aby udowodnić Patrykowi że się nie zmieści wszedł do skrzynki, Patryk skrzynkę zamknął i wyrzucił do morza. Faktem jest że w Irlandii węży nie ma.
Cashel W zamku Cashel podczas ceremonii Patryk kilka godzin niechcący opierał się na pastorale który postawił na nodze władcy. Ten znosił ból bez mrugnięcia okiem. Gdy Patryk opamiętał się spytał się czemu nic nie mówił. Władca odparł że myślał że to część ceremoniału
Św. Kieran Dużą pomocą dla św. Patryka był inny święty - Kieran. Patryk wręczył mu dzwon którym Kieran zwoływał mnichów na posiłki i modlitwy. Stąd rozpowszechnił się zwyczaj dzwonienia na Mszę i wieszania dzwonów w kościołach.
Obrządek w Irlandii
Święty Patryk na potrzeby ewangelizacji zaadaptował obrządek galijski (zob. obrządki katolickie). Nakazał księżom żyć w klasztorach co doprowadziło do wyjątkowej sytuacji gdzie biskupi byli opatamni a mnisi wikariuszami. Obrządek do dzisiaj używany jest na południu Francji.
Początki chrześcijaństwa w Irlandii
Św. Patryk nie był pierwszym misjonarzem w tym kraju. Wcześniej jednym z misjonarzy był św. bp. Palladiusz. W Kraju były już niewielki grupki chrześcijan jednak to św. Patryk silnie zakorzenił chrześcijaństwo w Irlandii. Jego praca była tak skuteczna, że gdy jeszcze pod koniec jego życia kraj napadli Anglicy pod wodzą Caraticusa i rozpoczęli prześladowania chrześcijaństwo było sposobem walki, ucieczki i nadzieją na przetrwanie ducha narodu. W 688 roku grupa pielgrzymów do grobu św. Patryka została wymordowana. Anglia wielokrotnie próbowała zaanektować Irlandię, zawsze jednak katolicyzm był dla niej ostoją.
Nasze materiały
** Święci, świętość