Ciekawe imiona
Wśród mniej znanych imion świętych są np. takie: Goar, Homobonus, Pantaleon, Tarsycjusz, Firmin, Serapion, Bałdzimierz, Tubalkain, Frydolin, Notburga, Tychon, Karpofar,
Czego to oni nie wymyślą ...
Św. Agaton, opat, przez trzy lata nosił w ustach kamyk, by nieposkromiony język poddać duchowi.
Rodziny świętych Znane są co najmniej trzy święte rodziny. Np. św. Waldetruda miała świętych rodziców i 4 jej dzieci została świętymi. Podobnie św. Bazyli, który miał matkę, żonę i 4 z 10 dzieci świętych.
Św. Benedykt Labre Nie został przyjęty do zakonu trapistów ani kartuzów, a z cystersów został usunięty, będąc w nowicjacie, za brak świętości.
Najstarszy i najmłodszy Św. Paweł pustelnik dożył 115 lat, choć przez długi czas jadł tylko kromkę chleba dziennie. Św. Krystyna została zamordowana mając 10 lat.
Atrybuty
Każdego świętego można rozpoznać po atrybucie. Wśród ciekawszych znaleźć można
gęś - Marcin
kleszcze - Apolonia, Agata, Marta, Pelagia
kocioł z oliwą - Jan Ewangelista
łopata piekarska - Honorta
kulki na tacy - Mikołaj
oczy - Łucja, Otylia
pająk - Feliks z Noli, Kamion, Kondrat
ruszt - Arnulf, Wawrzyniec
turban - Jan Kapistran
święty = chrześcijanin W czasach ewangelicznych, zanim przyjęto nazwę chrześcijanie, mówiono o nas "święci". Jednak to wyrażenie odnosiło się raczej do "bycia na drodze ku świętości". W wyniku złego rozumienia tego słowa nazwę tą szybko zarzucono.
Nie wszystkie opisane poniżej przypadki są grzechami, ale z pewnością nie kojarzą się one z postacią świętego. A jednak...
Wielebny Mateusz Talbot (zm. 1925 r.) Od 12 do 28 roku życia codziennie się upijał. Jego drogą odwrotu od alkoholizmu była Eucharystia. Codziennie rano i po pracy, zamiast czas spędzić w pubie, przebywał tyle samo w kościele, chroniąc się przed kolegami
Sługa Boży Franciszek Seelos Wezwano go (w Baltimore w USA) do chorej. Gdy wszedł na piętro, zorientował się, że jest to dom publiczny. Mimo wszystko wszedł i wysłuchał spowiedzi kobiety przed jej śmiercią. Jakoś o jego wizycie dowiedziała się antykatolicka gazeta, która później pisała o nocnych wizytach kapłana w domu uciech.
Wielebna Maria Teresa Quevedo (zm. 1950 r.) W szkole średniej była kapitanem drużyny koszykówki, która zdobyła mistrzostwo szkół Madrytu. Dobrze tańczyła, lubiła bale, corridę, była świetną tenisistką. Samochodem jeździła za szybko. W szkole wygrywała konkursy na najlepiej ubraną dziewczynę.
Bł. Bartłomiej Longo (zm. 1926 r.) Na studiach na uniwersytecie neapolitańskim brał udział w antyklerykalnych wystąpieniach i seansach spirytystycznych. Przyjął nawet ''święcenia kapłańskie", jako kapłan szatana. Pod koniec studiów nawrócił się.
Św. Gabriel Possenti CP Lubił polować i był świetnym strzelcem. Uwielbiał jazdę konną i taniec. Lubił dziewczęta i starał się tańczyć z tyloma, ile tylko udało mu się poprosić. Potajemnie z przyjaciółmi palił papierosy, grywał w szachy i karty, niekiedy też stawiał drobne kwoty, by ożywić grę.
Bł. Sebastian z Apparizio (zm. 1600 r.) Dwa razy był żonaty i dorobił się sporego majątku. Mając 71 lat wstąpił do franciszkanów, u których przeżył jeszcze 26 lat.
o. Jan Twardowski święci - to także ludzie a nie żadne gąsienice-dziwaczki
św. Jan Vianney Nie wszyscy święci dobrze zaczynali, ale wszyscy dobrze kończyli
Matka Teresa z Kalkuty Nie możemy robić rzeczy wielkich, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością
bł. Pier Giorgio Frassati Własnymi siłami niczego nie dokonasz, ale jeśli Bóg będzie ośrodkiem każdego twego działania, to wytrwasz i dojdziesz do celu
św. Jan Vianney Aby zostać świętym trzeba być szalonym, trzeba stracić głowę
św. Jan Vianney Święci nie są świętymi na jedną modłę, są tacy święci, którzy nie mogliby wytrzymać z innymi świętymi
o. Jan Twardowski święci [...] znajdują samotność oddalając się od siebie a nie od świata
o. Jan Twardowski święci mają sympatyczne wady i niesympatyczne zalety
o. Jan Twardowski Każdy święty jest tym, który nie zasłania sobą Boga
Adam Mickiewicz
Ile się dusza wzruszy, tyle Boga wzruszy;
O ile dusza w Bogu, o tyle Bóg w duszy.
Arka Noego Każdy święty chodzi uśmiechnięty
św. Faustyna Jezu mój, Ty wiesz, że od najwcześniejszych lat pragnęłam zostać wielką świętą, to jest, że pragnęłam Cię kochać tak wielką miłością, jaką Cię jeszcze dotychczas żadna dusza nie kochała.
św. Faustyna Świętość i doskonałość [...] polega na ścisłym zjednoczeniu woli [...] z wolą Bożą. Bóg nigdy nie zadaje gwałtu naszej wolnej woli. Od nas zależy czy chcemy przyjąć łaskę Bożą czy nie.
Jan Paweł II Święci żyją świętymi i pragną świętości (...). Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych !
Jan Paweł II Bracia i Siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi
bł. Urszula Ledóchowska Świętość to odtworzenie w życiu drogi Chrystusowej
Jan Paweł II Święci i błogosławieni to chrześcijanie w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Chrześcijanami nazywamy się my wszyscy, którzy jesteśmy ochrzczeni i wierzymy w Chrystusa Pana.
Antoni Gołubiew Istotą świętości jest pełnienie woli Bożej jako tej, która chce najwyższego dobra człowieka
Jean Guitton Święci są ludźmi takimi samymi jak my, ale miłość działa w nich silniej niż w nas.
Henra Lacordair Święci potrafili kochać i to jest cała ich tajemnica
kard. Ratzinger Tylko pomagając się zbawić innym, sami doznajemy zbawienia
Jan XXIII Święty jest uśmiechnięty pomimo utrapień i krzyżów.
św. Dominik Savio Tu na ziemi świętość polega na tym, aby stale być uśmiechniętym i wiernie wypełniać swoje obowiązki.
kard. Suens Największym dobrodziejstwem, jakie możemy drugiemu wyświadczyć, nie jest ofiarowanie mu naszego bogactwa, lecz ukazanie mu jego własnego.
Czy papież wpuszcza świętego do nieba?
Papież ogłaszając kogoś świętym stwierdza jedynie, że po analizie wszystkich znanych faktów mamy wystarczającą pewność aby przypuszczać, że osoba ta jest w niebie, oraz że jest godna do naśladowania.
Moja babcia żyła bardzo świętobliwie, a nie ma procesu beatyfikacyjnego
Świętych jest o wiele więcej niż tych uznawanych przez Kościół. Istnieje wiele osób, których proces beatyfikacyjny nie może się zakończyć, gdyż nie ma wystarczającej ilości dowodów. Nie znaczy to jednak, że osoba ta nie może być już dawno w niebie. W dniu Wszystkich Świętych wyznajemy właśni wiarę w tą "o wiele większą" liczbę żyjących już w niebie osób. Czyjaś babcia, dziadzio mogą być w niebie, mogą być już świętymi.
Czy cześć dla świętych nie jest bałwochwalstwem ?
Modlić się do świętego nie znaczy wychwalać go tak, jak Boga. Cześć dla świętych oznacza uznanie ich świętobliwego życia, uznanie, że są w niebie, że są blisko Boga. Modlitwa "do świętego" jest prośbą o wstawiennictwo u Boga. Święty nie może sprawiać, może wstawiać się za nami. Dlatego w litaniach do świętych mówimy "módl się za nami" a nie "zmiłuj się nad nami"
Czy trzeba wierzyć w cuda świętych
Podczas procesu kanonizacyjnego szczególne miejsce zajmuje badanie cudownych zdarzeń. Kościół podchodzi do tego jednak z wielką ostrożnością, wiedząc jak łatwo można ulec złudzeniu. Cudowne uzdrowienie musi potwierdzić co najmniej 2 niezależnych lekarzy, których ponad 100 współpracuje z kongregacją zajmującą się procesem. Cudem określa się wyzdrowienie całkowicie niemożliwe z punktu wiedzy medycznej. Wiara w taki cud jest więc uznaniem faktu, ale oczywiście nie jest to dogmat i można mieć co do niego prywatne wątpliwości. Głupotą jest jednak twierdzić, że badanie nie zostało przeprowadzone z należytą rzetelnością.
Dlaczego protestanci nie uznają świętych
Jest wiele wytłumaczeń tego stanu rzeczy, jednak przede wszystkim jest to obawa, aby święty nie stał się dla osoby modlącej ważniejszy od Boga. Kościół uznaje, że to właśnie święci, jak nikt inny, ukazują nam Boga i wspomagają nas w życiu i modlitwie.
Dlaczego on jest świętym skoro grzeszył ?
Święty to nie znaczy bez-grzeszny. Nie chodzi o życie w nieustannej, absolutnej czystości. Święty - to osoba posiadająca liczne cnoty, pracująca nad sobą, z silnie rozwiniętą miłością Boga, bliźniego. Święci to zwykli ludzie starający się uczciwie realizować życiowe powołanie. Grzech ciężki zamyka człowieka - ale przecież nie na zawsze. Nie chodzi o to, aby nie upadać, ale aby z upadków powstawać. Chyba najciekawszą postacią jest św. Łotr (nieznany z imienia), który, jak się wydaje, całe życie grzeszył, ale uwierzył w ostatnich minutach swojego życia i sam Jezus obiecał mu "dziś będziesz ze mną w raju". W Polsce stoi co najmniej jeden kościół pod wezwaniem św. Łotra.
Odkąd czcimy Wszystkich Świętych
VI w. - przemianowanie rzymskiego panteonu na miejsce kultu wszystkich świętych stało się cyklicznym świętem (13 maja)
IX w. - przyjęto za ogólne święto listopadowe praktykowane w płn. Europie
XI w. - w klasztorze w Cluny wprowadzono dzień zaduszny
Co to jest Halloween?
Obchodzony w USA zwyczaj straszenia w dzień Wszystkich Świętych nie ma nic wspólnego ze świętem radości wypływającej z faktu, że tak wiele dusz ma już bezpośredni kontakt z Bogiem. Halloween jest popłuczynami po obrzędach pogańskich, w czasie których składało się krwawe ofiary z ludzi. Nie tylko chrześcijańscy historycy wykazują silne związki tego kultu z satanizmem. >>więcej o Halloween