Nurty muzyczne

Dział "Rock"
Dział "Moralność"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Drzewo genealogiczne nurtów muzyki młodzieżowej wg. holenderskiego czasopisma muzycznego. Widać że rock poprzez wyszczególniony tutaj podgatunek (rytm'n'blues england) jest punktem centralnym, zwornikowym który miał wpływ na niemal wszystkie kierunki muzyki rozrywkowej XX wieku.



Drzewo genealogiczne muzyki rozrywkowej


Leksykon nurtów
muzyki rozrywkowej

Leksykon skupia się na nurtach post-rockowych dlatego nurty naturalne, o głębokich korzeniach pisane są mniejszą czcionką. UWAGA Opisy są jedynie przybliżone, mają jedynie przybliżyć to o czym mówimy na stronie. Z założenia nie wdajemy się w dyskusję, czy takie brzmienie jest hard-corowe, ambientowe czy może groungie. Dyskusje te do niczego nie prowadzą, a każdy fan uważa że to on ma właściwe o tym pojęcie. Kierunki są podzielone na post-rockowe i naturalne w myśl zasady którą opisujemy w dziale "Użytkowa rola muzyki"

Acid rock
Kierunek pierwotnego rocka charakteryzujący się "kwaśnymi" (acid) akordami, głośniejszy i szybszy od zwykłego rocka. Zwiększona rola perkusji i atrakcyjne rytmy. Subkultura w większym stopniu związana była z narkotykami. To właśnie od "kwasu", czyli LSD, powstała nazwa, gdyż z doznaniami narkotycznymi mają sią koarzyć powstające pod ich wpływem absurdalne rozwiązania melodyczne, nieregularna rytmika i psychodeliczne teksty. Charakterystyczne są nazwy i teksty piosenek bezpośrednio nawiązujące narkotyków np. "Srebrna Lady" (surowica hypodermiczna) czy "Yellow submarine" (halucynacja psychodeliczna). (uzupełnienia marcin Wyszyński)

Ambient
Kierunek wywodzący się z muzyki techno charakteryzujący się mistycyzmem, dźwiękami nawiązującymi do psychodeliczności, magii, szamanizmu. Utwory nie mają ani obowiązujcego rytmu ani tempa. Cechą wspolną jest atmosfera tajemniczości i transu. Dawniej melodia oparta była na przetworzonych dźwiękach z otoczenia, obecnie jest to raczej remiks na samplerach istniejących utworów, stały techniczny podkład perkusji elektronicznej i charakterystyczne piszczenia przesuwanych płyt.

Black metal

Bluegrass
Muzyka "niebieskich traw" - styl muzyki country, prekursor rocka. Szybkie gęste melodie na banjo albo gitarze oparte są na skalach blusowych

Blues
Charakterystyczne są ustalone formy pochodów harmonicznych - 12 lu 8-taktowa. Na stały schemat nakładane są improwizacje. Kierunek powstał z pieśni pracy i religijnych folkloru murzyńskiego, stąd cechuje go charakterystyczny synkopowany rytm.

Country
Naturalna amerykańska muzyka łącząca elementy pieśni irlandkich imigrantów, szant, murzyńskiego bluesa. Rytmika oparta głównie na grupie 8,16,16. Tematyka odnosi się do życia na dzikim zachodzie, małych miasteczek, poganiania bydła, kasyn, saloonów. Muzyka Country wykształciła wiele niezależnych nurtów i miała duży wpływ na powstanie rocka.

Dance
Dość prosty styl szybkiej muzyki opartej o mało skomplikowane rytmy i proste melodie w układzie na ogół 4+4 takty. Muzyka dyskotekowa bardziej od disko wykorzystująca charmonię soulową.

Death Metal
Styl bardzo ostrego rocka. Tematyka śmierci, tortur, gwałtu, okaleczenia i rozkładu. Chaotyczne aranżacje, szybki rytm, niewyraźne teksty, charczenie, bulgot, zniekształcenia elektroniczne.

Disco
Kierunek wywodzący sią z ekskluzywnych klubów homoseksualnych. Rozwój stylu bezpośrednio związay jest ze stylem porno który tam panował. Wysokie opłaty za uczestnictwo spowodowały błyskawiczny przyrost ilości klubów. Muzycznie kierunek był szybki choć nie agresywny, czytelne teksty odnosiły się do wolności seksualnej i wolnej miłości.

Funk
Styl jazzowo-soulowy z żywymi, ostrymi dźwiękami gitar i perkusji stanowiące główną część melodii. Głośne wykonania z częstymi "odbiciami" oktawowymi wykonywanymi na gitarze solowej lub basowej - tzw "clang". Widać wpływy rocka na muzykę soul.

Gabba
Jedna z najcięższa odmian hardcore-techno. Rozpowszechniona głównie wśród neonazistow i pseudokibicow. Przytłaczająca siła dźwięków, perkusji, wrzasków połączona z tekstami seksualno-agresywno-buntowniczymi.

Grunge Rock
Styl ukształtowany pod koniec lat 60-tych. Proste aranżacje niezaawansowane techicznie, duża dynamika, agresywność. Liczne przetworzone partie gitarowe nakładające się na nie całkiem zestawienia harmoniczne. Prekursor punku.

Hardcore
Wywodzacy sie z punku styl techno. Jednostajny techniczny rytm z częstymi zniekształceniami.

Hard Rock
Ogólny termin używany dla rozróżnienia cięższego brzmiena rockowego. Utwory często są bardzo długie, liczne partie solowe. Zaawansowanie elektroniczne, gęstsza aranżacja.

Heavy Metal
Obecnie bardzo szeroki termin. Określenie stylu twardego, ciężkiego brzmienia, długich kompozycji, czasem jedynie instrumentalnych. Liczna symbolika satanistyczna, śmierci, techniczna, diabły, upiory.

Jazz
Rodzaj muzyki głównie instrumentalnej opraty na folklorze murzyńskim i kreolskim. Jest to połączenie afrykanskich rytmów z europejską harmonią orkiestr dętych końca XIXw. charakterystyczne są synkopowanie, improwizowanie, liczne wyprzedzenia i opóźnienia, intonacja z licznymi dźwiękami naturalnymi, śpiew skatem, rytm na ogół parzysty.


Psychodelia
Gatunek rockowy lat 70-tych. Tematyka seksualno-mityczno-duchowo-new age'owa. Podstawą było używanie środków halucynogennych. Trans. Liczne ekserymenty muzyczne, chętne korzystanie z dziwnych brzmień, jęków, przetwarzania syntezowanego. Dziwne nazwy zespołów, poszukiwanie sensu w bezsensie, abstrakcji i ezotyryzmie.

Punk
Rewolucyjny kierunek drugiej połowy lat 70-tych. Pełne jadu i obsceniczności teksty. Tematyka brudu, zepsucia, wyuzdania kojarzonych z gniewem i buntem przeciw porządkowi. Nazwa oznacza po angielsku prostytutka a po amerykańsku zgnilizna. Na koncertych wykonawcy plują, i nie tylko plują, na publiczność, fani wbijają sobie agrafki w różne części ciała. Obdarte ubrania, pozlepiane włosy, wulgaryzm.

Ragtime
Styl jazzowo-country charakterystyczna dla rozstrojonych pianin z saloonów dzikiego zachodu. Cechuje się bogatym, zaawansowanym synkopowanym rytmem i licznymi akrodami septymowymi, sekstowymi i nonowymi. Opracowywany tak na fortepian jak i na orkiestry.

Raegge
Murzyński styl karaibów. Synkopowany rytm zawiera dużo pauz. Związany z subkulturą Rastafarianów, kumpelskim traktowaniem Boga i rzeczywistości dokoła, dredami (splątane włosy), "trawką" czyli marihuaną.

Rap
Wywodzący się z rocka, soul i "ska" kierunek. Charakterystyczne jest rapowanie - czyli rytmiczna recytacja tekstów opartych często na gwarze gangów. Tematyka dotyczy buntu, narkotyków, często zła, zepsucia. Charakterystyczny styl "obwiesi" z lzackim ruchem, niekoordynowanym wymachiwaniem rękami. Wydawać by sią mogło że główną zasadą jest stworzenie wrażenia że coś się dzieje przy minimum wysiłku ze strony wykonawców a także oznajmienie że ma się do wszystkiego stosunek obojętny - również do tworzonej muzyki.

Rock
Powstały po II wojnie światowej nurt, będący podstawą dla niemal wszystkich kierunków muzyki rozrywkowej aż do dzisiaj. Oparty na blusie, country, rockabilly za podstawę przyjął powtarzany rytm z oparciem na słabszej części taktu. Był synonimem wolności i szybko wykształcił subkulturę w której panowało rozprężenie moralne, narkotyki, bunt przeciw zasadom. Nazwa "rock and roll" wywodzi się z mowy gangów i pierwotnie była używana do określenia ruchów bioder podczas stosunku seksualnego - co dobrze okreslało charakterystyczny rytm. Muzyka ta po raz pierwszy była świadomie ksztaltowana przez firmy fonograficzne robiące badania nad wpływem muzyki na organizm w tym bezpośrednio na gruczoły odpowiedzialne za doznawanie przyjemności. Można tutaj upatrywać źródeł sukcesu a także źródeł wielkich fortun. Ubocznym efektem było zjawisko wcześniej niespotykane - silne masowe uzależnienie od muzyki i subkultury podobne do nikotynizmu.

Rock Progresywny
Zaawansowany aranżacyjnie kierunek rockowy przełomu lat 60/70. Głębokie, skomplikowane teksty, długie aranżacje, użycie nowoczesnych technik przetwarzania dwźwięku.

Rock satanistyczny
Ogólna nazwa zaznaczająca pojawienie się bezpośrednich tekstów, symboli, zachowań satanistycznych. Za datę rozpoczęcia przyjmuje się 1968 - wydanie "Dewil's White Album" Beatlesów (bardzo szybko nazwa został obcięta). W tym smym roku przemysł wprowadza na płytach przekazy do podświadomości, kodowane teksty które mózg przyjmował podświadomie. Były to najczęściej cytaty i wezwania satanistyczne.

Rockabilly
Styl muzyki country mający bezpośredni wpływ na kształtowanie pierwotnego rocka. Rytm oparty na akcencie na słabe ósemkowe części taktu.

Rhythm and Blues
Muzyka rytmiczna, bardziej bogata niż soul czy blues o bogatej harmonizacji. Widoczne są wpływy rocka na muzykę naturalnego bluesa jednak kierunek jest wcześniejszy niż sam rock.

Soul
Naturalny styl muzyki wywodzący się ze środowisk murzyńskich. Na ogół niewielkie aranżacje instrumentów (2,3). Rytm synkopowany.


Techno
Kierunek opracowany całkowicie w laboratoriach muzycznych. związany z kultem techniki, przemysłu, maszyn. Pierwotne koncerty odbywały się we wnętrzach starych fabryk. Maksymalnie wykorzystywano elektronikę, światła laserowe, ultrafiolet. Charakterystycznym narkotykiem dla tej subkultury stało się szybko extasy - narkotyk sympatogenny wprowadzający w trans uczuć ogólnych. Używa się napojów energetyzujących typu Taurus czy Red-bull. Kierunek szybko wykształcił wiele odmian. Ogólnie stosowano wielogodzine, a nawet wielodniowe tzw rave-party z których wynoszono słaniających się znarkotyzowanych uczestników. Muzyka bardzo silnie wpływająca na organizm wywołuje zaburzenia somatyczne pojawiające się czasem dopiero po miesiącach.

Thrash
Esencja stylu punk. Pędzący rytm, obfite aranżacje, skomplikowane przytłaczające partie solowe. Tematyka brudu, zepsucia, śmietnik kultury.

Urban
Styl post-soulowy wykorzystujący brzmienia głównie typowych instrumentów (gitara, pianino, perskusja). Muzycy starają się wytworzyć charmonię tonalną, brzmieniową i ekspresyjną z głosem prowadzącym