Narkotyki - zjawisko


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Używki"
Dział "Moralność"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Zjawisko narkomanii, narkomania w świecie, w Polsce

Wielość i różnorodność środków pozwala jedynie ująć je w pewne grupy, wyróżnić i omówić te najbardziej znane oraz niektóre zjawiska z nimi związane.

Spis treści
Starożytność
Narkomania jako zjawisko społeczne
    Kalendarium
    Kilka danych na temat spożycia narkotyków
    Import Eksport
    Prawodawstwo
Narkomania w Polsce
    Kalendarium
    Kilka danych na temat spożycia narkotyków


Starożytność

do góry strony

Narkomania jako zjawisko społeczne

do góry strony

Do wieku XIX zażywanie środków odurzających nie jawi się jako problem społeczny. Jeżeli już, to u stosunkowo małych społeczności. Sytuacja ta zmienia się w 1805 roku

Kalendarium
Kilka danych nt. spożycia narkotyków
do góry strony
Import i eksport
do góry strony
Prawodawstwo
do góry strony

Prawodawstwo Państwowe

W prawodawstwie dotyczącym prewencji, kontroli i zwalczania narkomanii jawi się trojakie podejście do problemu;

Skrajna prohibicja, mająca na celu ostre represjonowanie wszelkich przejawów używania narkotyków (w Malezji posiadanie więcej niż dwadzieścia gramów heroiny grozi śmiercią, a uzależnionych zamyka się w specjalnych obozach pracy). Takie prawodastwo występuje w Azji i Afryce (za wyjątkiem Indii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej) oraz w Ameryce Łacińskiej (z wyjątkiem społecznego, medycznego oraz prawnego wyważenia systemów prawodawczych Argentyny, Kolumbii i Kostaryki).

Częściowa prohibicja łączy w sobie ostre sankcje za posiadanie i sprzedaż narkotyków z gotowością do niesienia pomocy osobom uzależnionym (w Egipcie leczenie jest przymusowe). Takie podejście przeważa w Europie i Ameryce Północnej (wyłączając Anglię i Holandię).

Podejście pragmatyczne, łączy w sobie ostre karanie przestępstw związanych z toksykomanią z wyłącznie medycznym spojrzeniem na kwestie uzależnienia. Wspomniana już wcześniej Anglia i Holandia różnią się od innych krajów Europy swoim pragmatycznym, a często nawet zupełnie nowatorskim podejściem.

Prawo międzynarodowe

Dla skuteczności kontroli podaży i handlu legalnymi środkami uzależniającymi oraz zapobieżenia ich używaniu w sposób nielegalny Organizacja Narodów Zjednoczonych opracowała w roku 1961 Jednolitą Konwencję o Lekach Odurzających, która zastąpiła wszystkie dotychczasowe traktaty, z wyjątkiem Konwencji Genewskiej z roku 1936. Na mocy tej konwencji objętych jest kontrolą 116 środków odurzających. Do 13 listopada roku 1996 traktat ten podpisało 158 państw. Dodatkowy dokument, zwany Protokołem z roku 1972 z poprawkami do Konwencji z roku 1961, kładzie nacisk na potrzebę liczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od środków odurzających. Do 1 listopada roku 1996 Protokół podpisuje 142 państwa. W roku 1971 w Konwencji o substancjach psychotropowych wprowadzone zostają nowe systemy kontroli i działań międzynarodowych, których celem jest około 105 substancji psychotropowych, które nie są ujęte w poprzednich traktatach. Do 1 listopada roku 1996 konwencję tę podpisało 146 państw.

Konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu handlowi substancjami odurzającymi i psychotropowymi z roku 1988 ma za cel zapobieganie praniu brudnych pieniędzy, uzyskanych z nielegalnego handlu substancjami odurzającymi oraz zapewnienie konkretnych instrumentów międzynarodowej współpracy pomiędzy agendami wymiaru sprawiedliwości. Głównym celem tych działań jest ograniczenie podaży i popytu na środki odurzające i substancje psychoaktywne wyłącznie do celów medycznych i naukowych.

Międzynarodowy organ kontroli środków odurzających, jest niezależnym organem kontroli o quasi-sądowniczym charakterze. Utworzony zostaje w celu wdrażania postanowień Konwencji o substancjach odurzających Organizacji Narodów Zjednoczonych podpisanej w ramach Konwencji z roku 1968. Organ monituje kontrolę rządów nad związkami chemicznymi, określa słabe punkty krajowych i międzynarodowych systemów kontroli środków odurzających, ocenia nowe związki chemiczne, które staja się użyteczne w nielegalnej produkcji. Rada monitoruje także obrót 22 substancjami wyszczególnionymi w dwóch tabelach w celu zapobieżenia ich odprowadzeniu do obrotu nielegalnego i użycia do nielegalnej produkcji środków odurzających i psychotropowych.

Narkomania w Polsce

do góry strony

Kalendarium

Kilka danych nt. spożycia narkotyków
do góry strony