Hipnoza
Co to jest hipnoza?
Hipnoza to stan podobny trochę do snu, trochę do prania mózgu, trochę do katatonii. Jet to dobrowolne odseparowanie bodźców z innych źródeł niż wybrane. W praktyce oznacza to że osoba hipnotyzowana sugeruje się przy współpracy hipnotyzera że słyszy i całkowicie akceptuje jego słowa, polecenia, opinie.
Różne definicje
- Barber, Spanos, Chaves - ukierunkowane wyobrażenia
- Ludig, Levine, Tart - naturalny, zmieniony stan świadomości
- Edmonston, Miller - stan odprężenia i szczególnej podatności na sugestię
- H.Spiegel, D. Spiegel - stan intensywnej koncentracji uwagi na określonej idei, bodźcu sensorycznym
Hipnoza a sugestia
Hipnozę można określić jako stan najwyższego poddania się sugestii. Z tej przyczyny słuchanie i uleganie reklamie jest stanem początkowej hipnozy. Techniki prania mózgu (np. w sektach) również wykorzystujące uzależnienie czyjejś woli od guru są technikami z pogranicza hipnozy
Hipnoza w medycynie
Seanse hipnotyczne są skutecznie wykorzystywane w medycynie - w szczególności przy leczeniu chorób o podłożu psychosomatycznym - tzn takich, gdzie negatywne efekty fizyczne są wywołane przez urazy psychiki. Podejmowane są też próby leczenia za pomocą hipnozy uzależnień.
Każdy inaczej
Nie wszyscy są podatni na hipnozę. Każda osoba ulega też hipnozie inaczej. niektórzy nigdy nie dadzą się zahipnotyzować, niektórzy czynią to szybko i hipotyzują się głęboko.
Zaeksperymentuj
Stan nieco podobny, lecz związany innym bodźcem można doświadczyć na samym sobie. Jadą w pociągu patrz uważnie na biegnące wzdłuż pociągu szyny - bez poruszenia wzroku. Po chwili zauważysz że po bokach pola widzenia dalsze odcinki szyny znikają - zostaje jakby tylko odcinek na który się patrzysz. Przy poruszeniu oczu efekt znika. Efekt ten to zmęczenie nerwów w oku przy jednoczesnej koncentracji. Może to być przyrównane do hipnozy.
Inicjacja hipnotyczna
Znane jest zjawisko, że pierwszy raz hipnotyzowanie może wymagać wielu minut, albo nawet godzin. Kolejne seanse są już łatwiejsze. Można doprowadzić do tego że w trans wpada się po dwóch słowach, lub po jakimś zadanym wcześniej geście.
Czego nie potrafi hipnoza
Osoba hipnotyzowana, pomimo poddania swojej woli zachowuje zawsze głębokie zasady moralne, co powoduje że nie jest w stanie dokonać czynów głęboko moralnie sprzecznych z jej światopoglądem. Nie potrafi także wpływać na swoje ciało inaczej niż poprzez psychikę - np. niemożliwe jest wyleczenie się z raka albo kataru.(Można wpływać na zjawiska pośrednie - np. szybsze krążenie)
Autohipnoza
Jest to stan podobny do hipnozy, w który ktoś wprowadza się sam. Zazwyczaj jest to związane z obrzędami New Age pod pozorem różnorakich technik pseudomedycyny takich jak np. metoda Silvy czy Shultza. Pojęcie "autohipnoza" jest jednak błędem z dwóch przyczyn.
Po pierwsze stan hipnotyczny charakteryzuje się opóźnieniem reakcji weryfikacji bodźców aż poza czas w którym następuje ich wykonanie. Jednocześnie do skutecznego wprowadzenie kogokolwiek w stan hipnozy wprowadzający musi jasno weryfikować swoje decyzje. Jeśli wprowadzający się przestaje być świadomy - po prostu zapada w sen.
Po drugie autohipnozę określa się jako osiągnięcie stanu Alfa - co jest sprzeczna z naukową wiedzą o tym zjawisku. Stan Alfa osiąga się podczas snu, a stan hipnozy nie jest snem.
Kościół a hipnoza
Kościół ma otwarte podejście do hipnozy i przyjmuje wnioski naukowe z badań na tym polu. Zastrzega jednak, że, podobnie jak w przypadku innych słabo poznanych zjawisk związanych z psychiką, może tutaj dojść do wielu nadużyć. Szczególnie chodzi tutaj o interpretacje hipnozy w duchu New Age, wiążąc ją z pseudonaukami, spirytyzmem, channelingiem, medycyną holistyczną, hinduizmem, reinkarnacją, komunikacją astralną, okultyzmem, parapsychologią itp.
Hipnoza w sektach
Niektóre sekty, czy uzdrowiciele świadomie wykorzystują hipnozę "np. Rajneesha, Białe Bractwo, Kaszpirowski). Spirytyzm bardzo często posługuje się osobami podatnymi na sugestię widząc w nich medium. Osoba - medium wpada bowiem często w szczególny stan autohipnozy.
Niebezpieczeństwa
- Hipnoza wiąże się z utratą kontroli nad swoimi działaniami co może dać hipnotyzerowi możliwość wykorzystania hipnotyzowanego do złych celów - zdarzały się przypadki przestępstw dokonanych w sugestii posthipnotycznej.
- Hipnoza nie powinna być wykorzystywana przy niektórych chorobach lub skłonnościach psychicznych
- Hipnoza bardzo często związana jest z praktykami okultystycznymi. Hipnotyzowana osoba nie wie, że jednocześnie zgadza się faktycznie na udział w inicjacji okultystycznej. Jest już zjawisko z zakresu duchowego, i jest nawiązaniem kontaktu ze złymi duchami. Wszyscy egzorcyści i demonolodzy chrześcijańscy są zgodni że taka inicjacja stwarza poważne zagrożenia duchowe.
Hipnoza kliniczna i okultystyczna
Trzeba zdecydowanie rozgraniczyć hipnozę stosowaną i badaną przez naukę od seansów o podłożu okultystycznym. podczas tych drugich człowiek może doświadczać kontaktów z duchami, przeżywać reinkarnacje, swoje narodziny, odczytywać myśli osób. Na ogół są to oczywiście tylko sugestie hipnotyzera, ale seansach okultystycznyh mogą to też być realne wpływy złych duchów.
Czasem hipnotyzer nie uświadamia sobie że sugeruje coś hipnotyzowanemu, a hipnotyzowany podświadomie wymyśla rzekome wspomnienia za ową sugestią.
W seansach hipnotycznych można też upatrywać źródła niektórych rzekomych wspomnień z bliskimi spotkaniami UFO. Wiele razy okazało się że osoba uporczywie opisująca swoje wizyty na statku ufo-ludków w młodości bywała na seansach hipnotycznych.
Nasze materiały
** New Age
** Spirytyzm, wróżby
** Reinkarnacja
** Medycyna alternatywna
** UFO
** Egzorcyzmy
** Sekty