Klucz do rozumienia zjawisk


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Podstawowe rozróżnienie
Najbardziej podstawowe rozróżnienie to dwie przeciwstawne koncepcje.

Błąd I: czysta równowaga - bez miłości.
"zapłata za towar tyle ile się należy"

Miłość nie walczy ze sprawiedliwością, ale sprzeciwia się światu opartemu tylko na sprawiedliwości. Racjonalizm jest dobry w kwestii fizyki, chemii i biologii. W odniesieniu do człowieka, jego życia, spraw duchowych a także w odniesieniu do Boga jest złem - pogaństwem. Racjonalizm traktuje człowieka jako maszynę, a naturę jako wszystko co istnieje. Ateizm, komunizm, liberalizm, tyrania, absolutna demokracja - to różne stany tego samego zła. W kwestii religii bóstwa są przeniesieniem zjawisk naturalnych na świat symboliki. Bóstwa podlegają prawu natury, nawet te pozornie najwyższe (np. Ra, Zeus, Ahura Mazda). Z tego wynikają zjawiska takie jak reinkarnacja, teozofia, czy New Age. Doskonałym przejawem kultu czystej równowagi jest tolerancja, wegetarianizm, ekologia, ewolucjonizm. Efektem stają się aborcja, eutanazja, karoshi, a także głód na świecie wynikający z globalizacji itp. Jednym z najczystszych przejawów współczesnego pogaństwa jest liberalizm.
  • Jezus podczas I kuszenia mówi: "Nie samym chlebem żyje człowiek"
  • W Apokalipśie św. Jana przedstawione to jest jako "by zabijali mieczem i głodem"

    Błąd II: wszystko co nieracjonalne jest miłością.
    "zapłata za towar tyle ile się należy i dodanie czegoś co jest pozorne"

    Sam fakt nieracjonalności nie świadczy o słuszności. Podobnie jak nie każda nierówność jest Miłością. Za mała zapłata za towar jest niesprawiedliwa i niedobra. Dobrą jest zapłata zbyt duża. Ogromna ilość zjawisk podpiera się nieracjonalnością jako dowodem na prawdę. Medycyna niepoważna (holistyczna, alternatywna), UFO, astrologia, biorytmy, radiestezja, feng-shui, czakramy i wiele innych to zjawiska wynikające z prób błędnego poszukiwania czegoś poza światem. Zamiast jednak szukać tam gdzie jest prawda, koncepcje te dalej zakładają konieczność równowagi (energii, dobra i zła, ing-jang). Powstają z tego setki irracjonalnych pomysłów anty-naukowych. Są tu też koncepcje parareligijne takie jak różokrzyżowcy czy sekty typu raelici.
  • Podczas II kuszenia diabeł mówi "Jeśli jesteś synem Bożym...",
  • Św. Jan w Apokalipsie pisze "napełni wnętrzności twe goryczą, lecz w ustach twych będzie słodka jak miód"


    Błąd III: kult nierówności na korzyść zła.
    "zapłata za towar mniej niż się należy"

    Grupa zjawisk która świadomie wybiera nierówność ale z przewagą dla zła. Są tu satanizm, masoneria, kapitalizm, wojujący ateizm, sekty satanistyczne, religie "zamieszkujące". Symbolami, otoczeniem, kulturą tych zjawiska, a zarazem drogą do nich są muzyka - rock satanistyczny, metal; subkultury, sport masowy z hegemonią szalikowców, talizmany z odwróconym krzyżem, tatuaże, piercing. Wśród tych zjawisk są także i te które mają rzekomo czynić dobro za pomocą zła - np. "biała magia". Wejściem do tego są często złe publikacje fantasy - te które zaburzają paradygmaty, a także ruchy neopogańskie.
  • III kuszenie to próba "upadniesz i oddasz mi pokłon",
  • U św. Jana w Apokalipsie jest to "wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii"


    Nie lękajcie się!
    Powyższe błędy wynikają ze strachu. Jest to strach że się zostanie oszukanym. Lepiej jest więc sobie zapewnić przynajmniej sprawiedliwość. Tego samego oczekuje się od Boga, tęskniąc za miłością, ale nie otrzymując tego w oczekiwanej formie. Pojawia się więc nienawiść i próba jawnego odwrócenia się. Nie lękać się to dać z siebie więcej innym, nie czekając na sprawiedliwą zapłatę. Nie lękać się, to wierzyć, że otrzyma się jeszcze więcej i będzie to niespodzianka zarówno co do czasu jak i formy. Nie lękać się to wiedzieć, że Miłość jest większa niż równowaga, Miłość jest bowiem nieskończona a świat tylko materialny. "Nie lękajcie"" się to było wołanie człowieka, który całym swoim życiem udowodnił że nie ma nic piękniejszego niż Miłość - Jana Pawła II.