Leksykon węzłów


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Węzły"
Dział "Metodyka"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Węzeł ósemka pionierska (wyblinka)




Opis

Węzeł podobny do węzła wantowego. Jego nazwa pochodzi od drabinki sznurowj na statku. Bardzo łatwy w wiązaniu.

Wiązanie

Istnieją dwa podstawowe sposoby wiązania tego węzła. Jeden wymyga oplatania liny głównej lub żerdki zgodnie z obrazkiem (góra, lewa spód, góra nad żerdką, prawa na górze od spód, spód prawa, i przepleść przez pętlę). Drugi sposób nie wymaga końca liny, ale wymaga końca żerdki. Należy przygotować dwie pętle i nałożyć je na żerdź.

Zastosowanie

Wbrew poszechnemu mniemaniu ciężko za jego pomocą jest zrobić drabinkę sznurową, bowiem belka zamontowana w nim ma tendncję do wykręcania się. Można zastosować jednak pewien (wątpliwy zresztą) wybieg i na drugiej linie zawiązać węzeł tak aby belka chciała się wykręcać w stronę przeciwną. Wówczas będzie to ją blokować. O wiele prościej jest zablokować ten węzeł przez związanie końców lub - w razie braku końca założenie na belkę jeszcze jednej lub dwóch pętli tworząc cały szereg wyblinek. Można tż zastosować węzeł belkowy. W ten sposób można łączyć belki obok siebie tworząc np. tratwę, półkę, pryczę.

Uwagi

Jak wspomniano wyżej - sam pojedynczy węzeł nie nadaje się do zrobienia żadnego pożądnego urządzenia. Należy zastosować szereg wyblinek lub podwójną pętlę tworząc węzeł belkowy. Również w poszerzonej formie nie zalecany w takich miejscach jak cumowanie (szarpanie liną) gdyż łatwo się przeciera.