Kliknij w |
Teoria węzłów krawatowych jest bardzo ciekawa. Ostatnio zajmowali się nią nawet fizycy z Cavendish Laboratory - porównując ją do błądzenia przypadkowego po trójkątnej sieci. Owszem faktycznie - w ten sposób da się opisać wszystkie możliwe sekwencje....z pewnej grupy. Węzłów krawatowych jest oczywiście nieskończenie wiele. Fizycy ci ominęli pewne grupy węzłów, a przyjmując z góry założenia dotyczące funkcjonalności ominęli też niektóre stosowane węzły. Wreszcie pokusili się o obliczenie ilości możliwych węzłów co w tej sytuacji jest już kompletnym nieporozumieniem.
WiązanieModa, garnitur, oficjalne spotkanie - głównie od mężczyzny wymagają aby użyć krawat. Jaśniejsze w dzień, ciemniejsze na wieczór, powinny być z dobrego materiału. Wiązanie jest niezwykle istotne, węzeł bowiem jest blisko centralnego miejsca na które patrzymy rozmawiając - na usta, oczy. Im dłuższa impreza tym lepszy powinien być węzeł.
Najlepsze węzły muszą spełniać wszystkie wymogi, tzn. być symetryczne, mocno trzymać, nie być za wąskie, nie mieć tendencji do wyciągania górą środka węzła i powinny po wyjęciu cienkiej końcówki same się rozplątywać. Takie wymogi spełniają poniższe węzły a zaznaczone mankamenty są niemal niezauważalne.
Krawatowy - główna zaleta to łatwość, mankamenty widoczne, pozostaje supeł --> szczegóły
Pratta - nie trzyma mocno, łatwy, dobry dla grubych tkanin
Półwindsor - nie całkiem symetryczny, środek lekko wychodzi górą z prawej strony --> szczegóły
Windsor - symetryczny, środek może wystawać z lewej strony, trudny - trzeba wiedzieć jak chwycić aby uniknąć tego błędu, dla tkanin cienkich. --> szczegóły
Krakowski - idealnie symetryczny, mocny, nie wystaje spod spodu, profesjonalny, dla tkanin cieńszych
Wawelski - idealnie symetryczny, mocny, nie wystaje spod spodu, profesjonalny, dla tkanin cieńszych (Og-S1-O-S2-K) --> szczegóły
Istnieje wielkie zamieszanie z węzłami. Pod nazwą Windsor często prezentowane są różne kombinacje, a i kreatorzy mody często tą popularną nazwą określają inny rodzaj węzła - ten który umieją. W różnych poradnikach pod nazwą Windsor można spotkać też węzeł Wawelski, Krakowski, a czasem jeszcze inne. powoduje to że nikt nie może się dobrze nauczyć wiązania krawata. Dotarcie do tego jak naprawdę wyglądał węzeł Windsorski zajęło nam sporo czasu.
Większa ilość sekwencji daje węzły na ogół zbyt duże a środek węzła wystaje po bokach. Jednak niektóre kombinacje np. d-S1-O-S1-O-S1-K, d-S1-O-O-S2-S1-K lub Og-S2-O-S1-S2-K są bardzo ładne i dobre dla krawatów z cienkiego materiału.
Wśród wymienionych
Ciekawostką jest to że jeśli węzeł zakończony jest sekwencją S2-K - To po wyjęciu cieńkiej końcówki szersza końcówka nie jest zawiązana (same zagięcia) podczas gdy po sekwencji S1-K - zostaje pojedynczy supeł.