Jest to cała klasa splotów, zazwyczaj zamkniętych. Są to węzły ozdobne związane z mitologią i kulturą celtycką. Istnieją węzły wiązane na pojedynczej linie (z pojedynczej pętli) jak też na całym zestawie lin. Wywodzą się z symboliki odradzającego się drzewa którego konary łączą się z korzeniami, jako symbol nieskończonej i przeplecionej jednej i tej samej linii życia.
Trudno jest tutaj przedstawić jakiś konkretny sposób wiązania poza powtarzaniem splotów na podstawie rysunków. Dziedzina matematyki zajmująca się topologią sznurka czyli nauką o węzłach bardzo chętnie bada sploty celtyckie. Poniżej kilka przykładów prostszych i trochę bardziej skomplikowanych splotów celtyckich. Niektóre można zrobić z jednej linki - inne wymagają kilku niezależnych pętli.
Zastosowanie W stylistyce celtyckiej występują jako ozdobniki, oplatania liter, krzyże, symbole. Często stosowane jako wzory, szlaczki na wyrobach ludowych, wzorowanych na staroirlandzkie. Śmiało można stosować węzły w zdobnictwie. Tematyka mitologii celtów jest chętnie wykorzystywana w obrzędowości. Płot wykonany z lin powiązanych w któryś z węzłów celtyckich będzie niezwykle efektowny, a jednocześnie będzie świetnym sposobem na naukę cierpliwości. |
Węzły mogą być otwarte - tzn w dowolnym miejscu można pętlę przerwać - powstanie tam wyjście dla lin biegnących dalej.
Zainteresowanie tymi węzłami jest najsilniejsze ze strobny wszystkich interesujących się mitologią celtów. Bardzo często ze względu na symbolikę wykorzystwane przez różne ruchy neopogańskie, w kręgach zainteresowań magią, okultyzmem.