Recenzje


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Czytelnia"
Dział "Recenzje"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Seks

autorzy: Iwona Niewiadomska, Joanna Chwaszcz, Blandyna Kołodziej, Bożena Śpiła

Erotomania: w pułapce obsesyjnego seksu

Ludzkie życie seksualne jest z jednej strony formą zakomunikowania parnerowi swej miłości i oddania, a z drugiej - przyjęcie miłosci i oddania drugiej osoby. Dlatego doznania zmysłowe i uczuciowe, chociaż są bardzo istotnymi elementami aktu erotycznego, przyczyniając się do wyrazistości doswiadczanych przeżyć, nie stanowią jednak o jego istocie.


Opinia

Przedstawiam Ci, Drogi Czytelniku, znakomity poradnik z serii „Uzależnienia - fakty i mity”, podejmujący tematykę erotomanii. Uzależnienie od seksu potocznie zwane nimfomanią (u kobiet) czy satyriasis (u mężczyzn) jest coraz częściej postrzegane w kategoriach poważnego nałogu, z którego trudniej się wyleczyć niż z alkoholizmu czy narkomanii, dlatego tak ważną rolę spełnia niniejsza publikacja, dostarczając konkretnej wiedzy i dobrych rozwiązań.

W pierwszym rozdziale autorki wprowadzają nas w sferę płciowości. Podkreślają, że zachowania seksualne człowieka są procesami bardzo złożonymi, gdyż zachodzą na trzech płaszczyznach: biologicznej (czynniki genetyczne itp.), psychicznej (rozpoznawanie bodźców seksualnych) i społecznej (scalanie z innymi wymiarami funkcjonowania jednostki).To zróżnicowanie naszej seksualności umożliwiło wyodrębnienie i omówienie trzech podstawowych funkcji płciowości. Są to:

Następny rozdział przybliża nam erotykę na tle uwarunkowań historycznych i kulturalnych. Muszę przyznać, że ten rozdział bardzo mnie zaciekawił, gdyż nigdzie nie znalazłam tak prosto i konkretnie wyłożonej historii życia seksualnego człowieka

. Autorki wydzieliły tu cztery epoki:

Sfera seksualna była najbardziej kontrowersyjną od zarania dziejów. W niektórych epokach była ona gloryfikowana, w innych tylko tolerowana, a w jeszcze innych potępiana. Warto prześledzić znaczenie erotyki, jej formy i rolę w poszczególnych epokach i kulturach, aby zobaczyć wzajemne uzależnienie – zachowań seksualnych od kultury i kultury od wytworów człowieka.

W trzecim rozdziale dochodzimy do charakterystyki i próby zdefiniowania istoty erotomanii. Znajdziemy tu odpowiedzi na następujące pytania:

W drugiej części tego rozdziału zapoznamy się z czynnikami ryzyka, skupiając się w szczególności na: właściwościach współczesnej kultury, zjawisku pornografii, cechach rodziny (najważniejszego środowiska), specyfice osobowości seksomana.

Kolejny rozdział prezentuje nam skutki uzależnienia od seksu, wśród których wyróżniamy konsekwencje:

Piąty rozdział uważam za najważniejszy, gdyż przedstawia konkretną strategię działania i realną drogę wyjścia z nałogu erotomanii. Autorki opisują jak powinno wyglądać zapobieganie oraz stopniowe leczenie uzależnienia od seksu. Na końcu rozdziału umieszczone są adresy instytucji użytecznych w profilaktyce i leczeniu problemów seksualnych.

Ostatni rozdział poświęcony jest mitom i stereotypom związanym z zachowaniami seksualnymi. Powstają one zazwyczaj w przypadku braku lub sprzecznych informacji na dany temat. Choć niektóre mogą wydawać się zabawne, np. „narząd nieużywany zanika” czy „każdemu by się zdało młode ciało”, w konsekwencji wypaczają one zdrowy obraz prawdziwej miłości i piękna aktu płciowego.

Jak zauważyłeś, Drogi Czytelniku, niniejsza książka opisuje szczegółowo i bardzo przystępnie zjawisko erotomanii. Uważam, że jest ona „perełką” na rynku wydawniczym, gdzie brakuje kompetentnych opracowań mówiących o istocie problemu i leczeniu seksoholizmu. Polecam ją wszystkim, którzy są zainteresowani tym tematem oraz tym, którzy czują się bezradni i poszukają dobrego przewodnika do podjęcia konkretnego działania.

Anna Kuźniar




Tu możesz kupić tę książkę
Księgarnia katolicka Tolle et lege
Seks