Ankieta V


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Ankiety"
Dział "Czytelnia"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Zmiana zdania o akcesji do UE

Wyniki końcowe

Ankieta przeprowadzana w miesiącach styczeń 2004 - maj 2005


Badanie podzielono na trzy okresy czasowe, co pozwoliło uchwycić trendy. Badanie zakończono gdy zagłosowała 1000 osoba.

Przedział wiekowy
Młodszych osób brało udział 2 razy więcej niż starszych. W ciągu badania średnia pozostawała taka sama. (Badani sami określali czy są starsi czy młodsi, 4 osoby wybrały obie opcje)

Młodsi - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - starsi
67%33%

Poglądy
Wśród badanych początkowo było więcej osób o poglądach prawicowych a najmniej bez przekonać. Podczas badania odsetek zmieniał się. Najwięcej przybyło osób bez przekonań kosztem głównie prawicy. Socjal-liberałów w dalszym ciągu było najmniej

Prawica - - - - - - - - - - - - liberalizm/lewica - - - bez przekonań
I okres
55% 23% 21%

II okres
49% 21% 30%

III okres
38% 15% 48%


Referendum
W pierwszym okresie ilość osób przyznających się do niegłosowania była bardzo mała (zapewne z powodu "zmęczenia tamatem"), W pozostały okresach średnia osiągnęła wyniki zbliżone do skali krajowej.

TAK - - - - - - - - - - - - - - - - - - - NIE - - - - - - - - - niegłosował
52% 29% 18%


Wyniki po przemyśleniach
Prosiliśmy o określenie czy dana osoba zmieniła by zdanie. Czy obecnie głosowała by na Tak, NIE czy wstrzymała by się od głosu. Pomogło nam to w konsekwencji odkryć trendy w opinii na temat integracji. W miarę upływu czasu początkowo negatywne opinie uległy zmianie na plus. Generalnie więcej osób wzięło by udział w głosowaniu, ale tendencja ta malała z biegiem czasu.

TAK - - - - - - - - - - - - - - - - - - - NIE - - - - - - - - - niegłosowałby
I okres
37% 53% 8%

II okres
49% 41% 9%

III okres
61% 24% 14%


Określenie swojej przyszłości
Najradykalniej zmiana nastrojów dotyczy pytania o łatwość życia. W pierwszym etapie po referendum zdecydowana większość źle wróżyła swojej prywatnej przyszłości. W końcowym etapie zdania są podzielone niemal równo połowie z przewagą nastrojów optymistycznych. Trend pozytywny świadczy o przyzwyczajeniu się do sytuacji, a zbalansowane głosy charakterystyczne są dla czasu w którym dane pytanie schodzi na dalszy plan.

"Będzie mi się żyło trudniej"- - - - - - - - - - "będzie mi łatwiej"
I okres
81% 19%

II okres
61% 39%

III okres
43% 57%


Zmiana przekonań
Zmiany głosowania w referendum w każdym z okresów wahały się od 10% - 25%. Również w mniejszych przedziałach czasowych nie widać wyraźnego trendu. Zapewne związane to jest z różnymi informacjami ze sceny politycznej która wpływana na nasz stosunek do Unii. Z początku więcej osób zmieniło by zdanie z TAK na NIE. Pod koniec badania wyniki były podobne. Niewiele osób spośród tych co głosowały zniechęciło się do udziału w referendum.

Wyniki średnie.
Takie samo zdanie
77%
Zmiana na TAK
8%
Zmiana na nie NIE
11%
Zniechęceni
3%

Profile typów

Młoda prawica dostrzega perspektywy
Największy, bo 10-krotny (6-61%) notowany wśród młodych ludzi o poglądach prawicowych.

Uparta starsza lewica
W grupie starszych osób o poglądach lewicowo-liberalnych nie znalazła się żadna osoba która by zmieniła swój głos.

Zniechęcona prawica
Najwięcej osób zniechęconych było w grupie prawicy. Kilka również bez preferencji politycznych.

Starsi nieszczerzy
W miarą upływu czasu widać wyraźną tendencję do wśród starszych osób do przyznawania się do postawienia krzyżyka na TAK. Zaraz po referendum proporcje w badaniu były zbliżone do ogólno-państwowych. Potem badanie wykazuje nadwyżkę opcji TAK. Spotrzec można nastewienie prounijne w mediach i społeczeństwie. W dobrym tonie jest już być za Unią. Starsze osoby z czasem częściej ulegały temu kłamiąc przy wypełnianiu ankiety. Wśród młodych liczba utrzymuje się na tym samym poziomie.


PODSUMOWANIE

Z początku większość osób, głównie prawicowych głosujących na TAK była przerażona. Nawet lewica bała się tego co będzie i bali się główni ludzie młodzi. W miarę upływu czasu nastawienie jednak zmienia się na prounijne. Elektorat lewicowo-liberalny jest utwardzony w poglądach i zdecydowanie bardziej prounijny. Szczególnie dotyczy to osób starszych.