Telewizja


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Moralność"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Telewizja jest bardzo edukacyjna. Zawsze gdy ktoś ją włącza przechodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę
Groucho Marx



Oglądalność TV
W Polsce młodzież w ciągu roku spędza 1000 godzin w szkole i 1200 przed TV

Przemoc
W filmach dla dorosłych 23 razy na godzinę występują sceny przemocy

Przemoc dla dzieci
W filmach dla dzieci sceny przemocy występują 8 razy na godzinę

Ilość brutalności
W Polsce młodzież ogląda w TV 17.000 scen brutalnych rocznie

Najgorszy jest Polsat
Najwięcej scen przemocy w TV (73%) występuje w Polsacie.

Podświadoma akceptacja
Wraz z każdym symbolem który nabywa jednostka, automatycznie i bezrefleksyjnie akceptuje obraz rzeczy, które ma kochać lub nienawidzić, hołubić je lub nimi pogardzać - M.Choukas - Amerykanin, psycholog, socjolog

Narkotyczny efekt mediów
W 1948 Lazarsfeld i Merton wykryli "dysfunkcje narkotyzująca", tzn. wytwarzanie przez media masowe stanu społecznej apatii, przy równoczesnym umacnianiu wśród odbiorców fałszywego wrażenia, iż poinformowanie z gazet, radia i telewizji wystarcza do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Powody oglądania telewizji
Greenberg [1974], na podstawie analizy zawartości wypracować dzieci "Dlaczego lubię oglądać telewizję?", wyliczył następujące główne powody oglądania programów telewizyjnych: 1) dla spędzenia czasu, 2) zapomnienia o problemach, 3) poznania, 4) nauki, 5) wzbudzenia emocji, 6) relaksu, 7) towarzystwa, 8) nawyku oglądania.

Skutki oglądania telewizji
Już samo oglądanie telewizji jest, skutkiem telewizyjnego uzależnienia. Nieruchome siedzenie przed telewizorem jest nienaturalne dla dziecka, które ma potrzbę nieustannego ruchu, dlatego charakterystyczne znieruchowmienie jest stanem sztucznym wywołanym przez psychiczne uzależnienie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dzieci i młodzieży, gdzie potrzeba fizycznego ruchu jest silnie odczuwalna, podobnie jak potrzeba kontaktów towarzyskich (pozarodzinnych).

Sytuacja w USA
W Stanach Zjednoczonych dzieci zaczynają regularnie oglądać telewizję na 3-4 lata przed rozpoczęciem nauki szkolnej. Większość z nich ogląda telewizję codziennie, a przeciętnie zajmuje im ona ponad 2 godziny. Są jednak dzieci, które spędzają przy telewizorze ponad 5 godzin dziennie.

Wzrost oglądalności w zależności od wieku
Częstość oglądania telewizji nie maleje, lecz nawet wzrasta w okresie szkoły podstawowej, a pewien spadek obserwujemy dopiero w latach szkoły średniej.

Oglądalność a uposażenie
Charakterystyczne, że telewizję częściej oglądają dzieci z rodzin uboższych, na ogół murzyńskich, oraz dzieci mające gorsze postępy w nauce.

Frustracja i osamotnienie
Nałogowymi telewidzami bywają dzieci podległe procesowi frustracji, osamotnione, znajdujące się w sytuacjach konfliktowych w rodzinie lub w kręgu rówieśniczym...

Agresja w TV nie jest katharsis
Ekscytujące elementy programów (czego szczególnym przypadkiem są sceny grozy i okrucieństwa) prowadzą - przynajmniej u pewnej grupy dzieci - do zachowań, które inaczej by się nie pojawiły, bądź wystąpiły w słabszej formie. To stwierdzenie zaprzecza głoszonym poglądom o "kathartycznym" efekcie scen grozy i okrucieństwa, tzn. jakoby dostarczały one przeżyć zastępczych i w ten sposób wyładowywały nagromadzane elementy agresji.

Sceny agresji a zachowanie
Badania prowadzone w ramach szkoły Bandury i Berkowitza, jak i syntetyczne podsumowanie dotychczasowych studiów nad wpływem telewizji w ramach specjalnego trzyletniego programu badawczego rządu amerykańskiego, wykazują, że przynajmniej w pewnych okolicznościach oglądanie w telewizji scen ukazujących przemoc wzmacnia szanse agresywności dzieci i młodzieży.

Frustracja a agresja
Bandura wskazywał na uwarunkowania psychiczne (stany frustracji), które wzmacniają szansę uczenia się naśladowania telewizyjnej agresji.

Badania nad scenami agresji
Doradczy Komitet Naukowy nad Telewizją i Zachowaniem Społecznym stwierdził [Television and Growing Up, 1972], iż: istnieje zbieżność sporej ilości eksperymentalnych dowodów, co do trwałego uwarunkowania agresji wśród dzieci przez oglądanie scen przemocy na ekranie

Badacze o zachowaniach agresywnych
W 1986 roku międzynarodowy zespół badaczy z USA, Finlandii, Australii, Izraela i Polski ustalił, że przynajmniej wczesne oglądanie telewizji jest skorelowane z późniejszą agresją.

Kumulacja efektów
Należy baczną uwagę zwracać na kumulacyjny skutek długotrwałego korzystania z mediów masowych, który może zaprzeczać tendencji demokratyzacji uczestnictwa kulturalnego.

Wpływ mediów na ocenę społeczeństw
Walter Lipmann wskazał na dominację prasy masowej w tworzeniu "w naszych głowach" obrazów otaczającego świata. Później R. Park [1923], zawodowy dziennikarz, który został profesorem socjologii, podkreślał istotny wpływ prasy na dobór tematów rozmów w obrębie społeczności miejskiej.

Bez TV nie potrafi żyć 17%
W badaniu ankietowym w 2005 17% powiedziało że sytuację w której TV jest wyłączona uważa za nienormalną i źle się wtedy czuje. (za: wiadomości Radia VOX FM)

Telewizja kłamie
Najlepszy chyba obraz kłamstwa publikowanego w mediach daje porównanie sondaży przedwyborczych z wynikami. Różnice dochodzą nawet do 100%. Jeśli przyjąć zapewnienia, że błąd może wynosić najwyżej 1-3%, to coś tu nie gra albo ktoś kłamie. (Ciekawe, że nigdy na korzyść prawicy.) Przykłady: (za Naszym Dziennikiem)

sondaż rzeczywistość błąd
1990 Przewaga Mazowieckiego nad Tymińskim Przewaga Tymińskiego nad Mazowieckim
1993 Zbyt duże poparcie dla SLD
1997 AWS pow. 30 AWS pow. 40 35%
2000 Krzaklewski ma 2x więcej głosów niż w sondażach 100%
2001 LPR 1-5% LPR 9% 100-900%
2005 Wygrywa PO Wygrywa PiS ok.20%




Polecane książki



Media
autor: Joanna Chwaszcz, Małgorzata Pietruszka, ks. Dariusz Sikorski SDS
Środki masowego przekazu stanowią współcześnie istotny czynnik kształtujący kulturę społeczną i postawy ludzi. Stają się także przedmiotem badań i dyskusji na gruncie wielu dziedzin nauki. Mass media budzą również zainteresowanie psychologii. Głównym obszarem badań jest wpływ treści medialnych na człowieka....
Kup książkę - Księgarnia katolicka Tolle et lege



Nasze materiały
*** "Wielki Brat" wydrążonych ludzi - artykuł ks. Waldemara Kulbata