"Odbieranie ludzkiego życia
Jan Paweł II |
Twoje pierwsze dni: jeszcze przed urodzeniem
1. dzień
Twoje życie rozpoczęło się w chwili poczęcia. W tym momencie zostały określone wszystkie cechy genetyczne (płeć, kolor skóry, oczu, włosów, rysy twarzy).
Kształtuje się zawiązek układu nerwowego.
21. dzień
Bije już serce dziecka.
41. dzień
Pojawiają się pierwsze odruchy nerwowe.
5. tydzień
Tworzą się mięśnie i szkielet.
6. tydzień
Można zarejestrować fale elektromagnetyczne wysyłane przez mózg.
7. tydzień
Na twarzy dziecka można zobaczyć oczy, uszy, nos i wargi.
10. tydzień
Dalszy rozwój to tylko doskonalenie istniejących narządów.
26. tydzień
Przedwcześnie urodzone dziecko jest już w stanie przeżyć.
Pełnia życia. Czułeś i reagowałeś.
Już w siódmym tygodniu podrażnienie skóry dziecka w okolicach warg powoduje reakcję całego ciała. W dziewiątym tygodniu dziecko odczuwa ból już niemal całą powierzchnią ciała i reaguje na niego jak dorosły - odsuwa się od źródła bólu, przesuwa w tył, gwałtownie rusza rękami i nogami, wykrzywia twarz.
Wszystkie zmysły są aktywne w okresie prenatalnym. Słuch: dziecko porusza się, gdy usłyszy donośny dźwięk; smak: rozróżnia smaki wód płodowych; wzrok: zmianą rytmu serca reaguje na nagłe oświetlenie brzucha; węch: jest zdolne do rozróżniania przyjemnych i nieprzyjemnych zapachów.
Poruszałeś się. Już od drugiego miesiąca dziecko zaczyna się ruszaś: przeciąga się, podskakuje, ziewa, dotyka rękami głowy, rusza ustami, robi miny. Filmy rejestrujące zachowanie 3-miesięcznego dziecka pokazują jak "tańczy" w macicy. W czwartym miesiącu udało się odnotować ok. 20 tysięcy różnych ruchów w ciągu jednego dnia.
Uczyłeś się świata. Pamięć prenatalna kształtuje reakcje w późniejszym życiu. Rozluźnia nas przyjęcie pozycji płodowej, przyciemnione światło (przypominające półmrok macicy), odpoczynek w wodzie, kołysanie (podobne do rytmu oddechu matki) czy rytmiczne dźwięki (przypominające o biciu jej serca).
lek. med. Maria Szczawińska, ginekolog położnik