Odszkodowania producentów
Do tej pory w USA zasądzono 206 mld dolarów odszkodowań za produkowanie i reklamowanie papierosów
Reklama do dzieci
Prezes grupy L&M przyznał, że kampania reklamowa była skierowana do dzieci
Odszkodowanie
Patricia Henry paliła przez 35 lat palenia. Po zachorowaniu na raka zażądała ona od Philipa Morrisa 51 mln dolarów odszkodowania które otrzymała.
Skuteczny sposób
W USA istnieje zakaz posiadania papierosów przez nieletnich. Karę za takie przestępstwo można odpracować na rzecz społeczności. Efekt 1/3 osób rzuca palenie.
Ile umiera
W latach 2000 - 2025 1 mld ludzi umrze na skutek palenia papierosów tyle co na Tytaniku gdyby tonął co 27 min.
Sfałszowane badania W 2006 Norweski lekarz Jan Sudbo przyznał się że sfałszował wyniki badań wg których stosowanie zwykłych środków przeciwbólowych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.
Śmiertelność
W Wielkiej Brytanii 300 osób dziennie umiera na skutek chorób związanych z paleniem
Anglia
W Anglii pali co trzecia nastolatka
Śmiertelne papierosy
15 tys. osób rocznie umiera na rozedmę płuc. Jedyną główną przyczyną jest palenie papierosów. Rozedma przez 20-30 lat jest niezauważalna (TVP)
20 razy częściej
Ryzyko wystąpienia raka płuca u palacza jest 20 razy większe niż u niepalącego
Palenie w ciąży Nikotyna powoduje obniżenie zawartości tlenu we krwi. Jeśli kobieta w ciąży pali dziecko dostaje mniej tlenu co powoduje słabszy rozwój mózgu. Dziecko rodzi się mniej inteligentne i słabsze. Palenie może spowodować poród przedwczesny co może przyczynić się do niewydolności noworodka i w konsekwencji do jego śmierci.
Co zawiera dym ?
tlenek węgla
amoniak
benzen
tlenki azotu
cyjanowodór
formaldehyd
aldehyd octowy
pirydyna
N-nitrozoaminy, alkaloidy pirydynowe
nikotyna
400 innych związków
w tym 60+ o działaniu nowotworowym
Totalna nieuczciwość
W roku 2000 Komisja przy ONZ ujawniła dowody na to że koncerny tytoniowe utrzymywały ekspertów którzy mieli zadanie potwierdzać fałszywe informacje, dyskredytować rzetelne badania, podważać wiarygodność światowych organizacji zdrowia, publikować nieistniejące dane, udowadniać że wciąż nie ma dowodów na szkodliwość, opracowywać sposoby podtrzymywania nałogu, opracowania reklamy dla najmłodszych itp. Działo się to od 1950 roku. (za "Służba Życiu")
Kłamliwe raporty
Agencja nikotynowa BAT w latach 50 próbowała opracować bezpieczny papieros, ale okazało się że usunięcie wszystkich substancji, które uznano za szkodliwe dla życia nie jest możliwe. Mimo to jeszcze w 1983 pisano: "Nie udowodniono naukowo, że palenie papierosów wywołuje takie choroby przewlekłe jak: rak płuca, choroby serca czy rozedma. Nie wykazano także wpływu ubocznego na ciążę".
Lekkie bardziej szkodzą !!
Papierosy lekkie zostały opracowane w celu dalszego podtrzymania nałogu - aby trudniej było wybrać między paleniem a rzuceniem. Lekkie zawierają mniej nikotyny, organizm chcąc dostać odpowiednią dawkę narkotyku podświadomie modyfikuje sposób palenia. Palacz zaciąga się więcej i pali więcej. Rekompensuje ilość nikotyny ale jednocześnie przyjmuje więcej innych związków rakotwórczych.
Lekkie trudniej rzucić
Naukowcy z University of Pittsburgh i Harvard University badając grupę kilkunastu tysięcy palaczy stwierdzili, że palący "lekkie" papierosy są o połowę mniej skłonni do rzucenia nałogu. W efekcie nałóg utrzymuje się dłużej, palą więcej, więc sumarycznie odkłada się w ich organizmach więcej trucizn. Z wiekiem niechęć do rzucenia "lekkich" zwiększa się z wiekiem. "Lekkie" papierosy w USA stanowią 90% sprzedaży.
Philip Morris kłamie
W latach 70-tych Koncern Philip Morris opracował dwie metody mające oszukać mierniki nikotyny. (Potwierdzają to dokumenty wewnętrzne firmy). Filtry oraz domieszka amoniaku powodują że nikotyna z fazy kropelkowej zamienia się w gazową, która jest z kolei szybciej wchłaniana przez organizm. Rozrzedzony dym musi być też mocniej wciągany co powoduje że dostaje się on do drobniejszych zakątków płuc. Maszyny wykrywają mniej nikotyny a w rzeczywistości organizm dostaje większe dawki. Koncern twierdzi jednak że filtry zatrzymują smołę a amoniak dodano w celach smakowych.
Groźne kakao
Koncerny reklamują papierosy smakowe z dodatkami pozornie tak niewinnych substancji jak kakao. Udowodniono jednak, że podczas spalania powstają liczne, kolejne związki trujące.
Papieros bez nikotyny
Najlepszym dowodem o co chodzi producentom papierosów jest fakt, że już w latach 70-tych można było wyprodukować papieros bez nikotyny - ale przecież wtedy nieuzależniał by on.
Ile palisz dziennie ? - tylko szczerze i uwzględnij "okazje" !
Od którego roku życia palisz?
Czy palisz biernie ? (rodzina, praca, conajmniej 5 sztuk)
Statystyczny rok śmierci bez papierosa
Przypuszczalny rok śmierci z paleniem
Ilość wypalonych papierosów
Ilość straconych minut życia
Ilość wydanych pieniędzy w złotówkach