Cytaty o wolności


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Ciekawostki"
Dział "Cytaty"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Prawdziwa i absolutna wolność istnieje tylko wśród dzikich
A.J.Miller

Zło nie posiada zasad - dlatego jest złem
M.Niewalda

Malo periculosam libertatem, quam tutum servitum (Wolę wolność pełną niebezpieczeństw niż bezpieczną niewolę)
przysł. rzymskie

Nic się tak nie powtarza, jak ekscentryczność i oryginalność
Tadeusz Boy-Żeleński

Syci niewolnicy są najzacieklejszymi wrogami wolności.
Marie von Ebner-Eschenbach

Być wolnym to móc nie kłamać
Albert Camus

Głosować muszą Ci którzy nie potrafią dojść do porozumienia w miłości
M.Niewalda

Demokracja idealna jest w piekle, tam nie docenia się niczyjej wartości - wszyscy są idealnie równi.
M.Niewalda

Kiedy hałaśliwa propaganda liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności nasila się również w naszym kraju, pasterze Kościoła nie mogą nie głosić jednej i niezawodnej filozofii wolności, jaką jest prawda krzyża Chrystusowego. Taka filozofia wolności jest istotowo związana z dziejami naszego narodu.
Jan Paweł II - Błonia krakowskie 2002

Takimi wymysłami są oprócz innych herezyj jawnych, które z dawnych czasów dotrwały, nowsze, jako to liberalizm i socjalizm. Są one gorsze od dawnych, bo obłudnie wmawiają w ludzi nieopatrznych i wiarę św. nie dość znających, że można być liberałem, nawet socjalistą, a zara¬zem pozostać katolikiem. Wierutne to kłamstwo, bo Kościół św. wielokrotnie potępił główne zasady tak liberalizmu, jak i socjalizmu, i ktokolwiek tych zasad się trzyma, ten odstąpił Boga i prawdy Jego.
o. Henryk Jackowski SI, Ewangelie Niedzielne i Świąteczne, Kraków 1923

Wolność liberalizmu jest zupełnie inna: wolność tę swoją opiera on nie na prawie Bożym, ale na prawie będącym wyrazem powszechnej woli ludzkiej; Bóg nie wchodzi do pojęcia wolności liberalistowskiej, istotą tej wolności jest niezależność względem Boga; jest tedy ta wolność nie wolnością dobra, ale wolnością zła. Wprawdzie w samej możności swobodnego działania dobrze spoczywa możność robienia źle, ale liberalizmowi chodzi nie o tę fizyczną władzę człowieczą, ale o prawo robienia źle, to jest o prawo gwałcenia prawa. W oczach jego wolność nie jest wyzwoleniem od przeszkód, tamujących człowiekowi drogę do szczęścia, ale jest wyzwoleniem od wszelkiego prawa, przeszkadzającego człowiekowi do własnej jego zguby. Wolność taka jest oczywistą niedorzecznością.
bp. Michał Nowodworski "Liberalizm" w: Encyklopedia Kościelna, Warszawa 1879

wolność, do której Chrystus nas wyzwolił, czy też wolność od Chrystusa
Jan Paweł II - homilia w Olsztynie 1991

...nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III Rzeczypospolitej!
Jan Paweł II - homilia w Radomiu 1991

w świecie bez prawdy wolność traci swoją treść, a człowiek zostaje wystawiony na pastwę namiętności i uwarunkowań jawnych lub ukrytych.
Jan Paweł II - "Centesimus annus", 46

Treścią wolności staje się wówczas miłość samego siebie (...) która (...) nie daje się ograniczyć żadnymi nakazami sprawiedliwości
Jan Paweł II – "Centesimus annus" 29

Błąd (...) kryje się w koncepcji ludzkiej wolności oderwanej od posłuszeństwa prawdzie
Jan Paweł II – "Centesimus annus" 17

"Tajemnica nieprawości" wciąż wpisuje się w rzeczywistość świata. Doświadczając tej tajemnicy człowiek przeżywa lęk (...) różne siły - często kierujące się fałszywą ideologią wolności - starają się ten teren zagospodarować.
Jan Paweł II - homilia, Błonia krakowskie 2002

Wolność Chrześcijańska nie w temei jest, żeby Chrześcijaninowi wolno było czynić co jeno chce (...) ale należy, naprzód w wybawieniu od grzechu, ktemu wyswobodzeniu od jarzma ceremonialnych i sądowych przykazań zakonu starego, nakoniec w wyswobodzeniu od ducha bojaźni i od przeklęctwa zakonu: nie żebyśmy od pełnienia Pańskiego przykazania wolni byli, ale żebyśmy je, z łaski a miłości łacno i dobrą wolą wypełniali. O której wolności tak Apostoł mówi: "Kędy jest Duch Pański, tam wolność jest. (1 Piot 2.15, 2 Piot 2.19, Gal 5.13, Rzym 6.18, Dzie 15.10, Gal 5.1, 2 Kor 3.17)
Komentarz do wersu Gal 5,1 w Biblii Wujka, Lipsk 1844 pisownia oryginalna.