Miłosierdzie Boże

Przed dniem sprawiedliwości posyłam dzień miłosierdzia (Pan Jezus)
Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Wiara"
Encyklopedia OKIEM - strona główna



18.08.2002 w Łagiewnikach Ojciec Święty dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - pełny tekst homilii.

Jak to zrozumieć?

Haft na ornacie

Co to jest miłosierdzie ?
** miłość jest kwiatem a miłosierdzie owocem (s. Faustyna)
** to gotowość przyjścia z pomocą temu, kto znajduje się w potrzebie
** to trzy raz miłość: słowo, czyn i modlitwa (brat Mirosław, zakon Faustynów)
** to miłość schylającego się do kogoś, kto upadł i podniesienie go (o. Leszek Balczewski - jezuita)
** Caritas - miłość miłosierna czyli "Jezu ufam Tobie" (W. Pitak)
** Sytuacja, w której Miłość przekracza granicę, jaką wyznacza sprawiedliwość - wtedy zaczyna się miłosierdzie (ks. Sławek Walczak sdb)
** to nieustanne nakłanianie do nawrócenia. Nawrócenie to zbliża do Boga - pełni szczęścia, nie niszczy wolności człowieka a jego brak (grzech) jest przyczyną cierpienia (definicja własna)

Opis

Człowiek idzie przez życie jak przez las, przez który istnieje tylko jedno dobre przejście. Ogląda się i wybiera sobie drogę, która czasem prowadzi na miejsca, gdzie rani sobie nogi o kamienie. Bóg ciągle proponuje mu dobrą drogę. lecz człowiek sobie czasem wybiera inną, gdyż zło go zwodzi. Naszą szansą na bezpieczne przejście jest, paradoksalnie, zamknięcie oczu i powierzenie się całkowicie tym propozycjom Bożym. Bóg nas kocha i im bardziej widzi nasze poranione stopy, tym bardziej pragnie naszego szczęścia, ale nie złamie naszej wolności. Decyzja o zamknięciu oczu musi być naszą decyzją, bo tylko wtedy jesteśmy uczestnikami swojego własnego kształtowania. Bóg pragnie naszej wolności bardziej niż naszej przyjemności chodzenia po gładkiej ścieżce. Miłosierdzie jest tym ciągłym nakłanianiem do powrotu. Trwałym, nieskończonym, wszechobecnym, rozpaczającym gdy widzi nasze rany, szanującym naszą wolność i godność.

Prawdziwe miłosierdzie dla drugiego człowieka wzoruje się na miłosierdziu bożym. A więc najpierw współczucie, potem poszukiwanie źródła bólu, a potem trwała praca nad czytelnością propozycji poprawy sytuacji. Szacunek dla czyjejś wolności, pozwolenie na wybranie tej formy jaką chce, oszczędzanie bólu, branie na siebie konsekwencji jego błędów. Na tym polegają misje, na tym polega stosunek do każdego bliźniego w myśl nauki o miłosierdzi bożym.

Miłosierdzie Boga "do nas" i "dla nas"
W Bogu słowa: miłość, wierność. nadzieja, ufność, miłosierdzie splata się w jedno wielkie "kocham". My jednak możemy mówić o dwóch stronach miłosierdzia:
** "DLA NAS" - ulitowanie się nad naszą słabością, wybaczanie, wyrozumiałość dla niedoskonałości
** "DO NAS" - Bóg patrzy na nas w całkowicie pełny sposób. Widzi wszystko co sprawia nam ból, trudność dużo wcześniej niż my sami. Pomoc w podnoszeniu się z grzechów, bólów, zadawanych sobie cierpień realizuje w całkowitym poszanowaniu naszej wolności. Podpowiada i zawsze daje wybór.

Dwa wymiary naszego miłosierdzia

Wzorując się na Bogu my również możemy realizować miłosierdzie na dwa sposoby:

** Pomoc cierpiącym w ich bólu, fizycznym, duchowym
** Ewangelizacja, cierpliwe tłumaczenie dlaczego grzech zadaje ból


To nie "nowinka"
Miłosierny Bóg nie jest czymś nowym. "W Psalmach i w przepowiadaniu Proroków imię miłosierny jest tym imieniem, które chyba najczęściej jest przypisywane Panu, wbrew uparcie powielanemu schematowi, wedle którego Bóg Starego Testamentu przedstawiany jest przede wszystkim jako Bóg surowy i karzący." (Adhortacja Reconciliatio et Poenitentia)

Znaczenie promieni
"Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia duszę, czerwony promień oznacza Krew, która jest życiem dusz..." (Pan Jezus - słowa do s. Faustyny)
Tłumaczenie - Usprawiedliwia duszę chrzest a życiem dusz jest Eucharystia. Promienie oznaczają więc całość sakramentów i życia w Bogu a także Kościół, którego symbolem jest woda.
Opis - Widać więc wyraźnie, że chodzi o dwa aspekty, o zapobieganie i oczyszczanie z grzechu. Sakramenty, są wyrazem doskonałej miłości Boga do człowieka. My kochamy innych, a więc zwracamy uwagę na ich wzrastanie, najgłębiej pojęte dobro, szczęście. Mając to na uwadze zapobiegamy i pomagamy w nieszczęściu które się wydarzy.
Metody - Można to czynić na wiele sposobów. Pomoc w nieszczęściu - to schylenie się nad biednymi, chorymi, na ciele i na duszy. Wybaczanie ich niedoskonałości, ulga w cierpieniach, trwała pomoc w nawróceniu. Zapobieganie to ewangelizacja, zabezpieczanie, dbałość o zdrowie fizyczne, duchowe, społeczne. W tym duchu widać najjaskrawiej, że Miłosierdzie może dać "iskrę która przemieni świat" (Dzienniczek a także homilia papieska w dniu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu).

Miłosierdzie a litość - różnice
** Zauważenie człowieka potrzebującego i przejęcie się jego losem
** Trwała wspólnota z człowiekiem potrzebującym
** Brak stosunku poniżającego, podkreślanie godności człowieka

Miłosierny jest człowiek, który:
** zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka jakiekolwiek by ono nie było (fizyczne, cierpienie grzechu...)
** jest gotowy (nie ciekawy) do niesienia pomocy
** wrażliwy na cudze cierpienie (co świadczy o współodczuwaniu)
** wzrusza się nieszczęściem drugiego człowieka, przejmuje się
** świadczy pomoc w cierpieniu możliwie skutecznie, angażując swe serce i to co posiada
** daje swoje "ja" otwierając to "ja" dla drugiego, czyli daje bezinteresowny dar z samego siebie.
** pomaga "bardziej stawać się" drugiemu człowiekowi

Wzruszenie to nie litość
Czasem wzruszenie cierpieniem i współczucie pozostaje jedynym lub głównym wyrazem miłości i solidarności z cierpiącym człowiekiem. Jednak powinny one być bodźcem do działań, które mają na celu przyniesienie pomocy.

Obietnica Pana Jezusa
Dla tych którzy będą w związku z kultem obrazu "Jezu ufam Tobie" modlić się z ufnością do miłosierdzia bożego i czynić uczynki miłosierdzia Pan Jezus obiecał oprócz innych trzy łaski:
** łaskę zbawienie
** postępy na drodze doskonałości chrześcijańskiej
** łaskę dobrej śmierci

"Co jest z miłości spełnione - nie jest małe" (Dz., t. IV, 52).

Święta Faustyna

Życie s. Faustyny
** 25.08.1905 - Urodziny (Głogowiec)
** chrzest - imię Helena
** zaczyna odczuwać powołanie zakonne
** 9 lat - głęboko przeżyta komunia
** 3 lata szkoły
** jako nastolatka praca jako pomoc domowa
** 1.8.1925 - wstąpiła do zakonu
** kucharka, ogrodniczka, furtianka w Warszawie, Wilnie, Kiekrzu, Płocku, Białej, Walendowie, Derdach, Krakowie
** 1931 - rozpoczęcie objawień
** 5.10.1938 - zmarła w Krakowie
** 1993 - beatyfikacja
** 2000 - kanonizacja

Ciekawostki
** Znany obraz Jezu ufam Tobie nie jest pierwszym. Oryginalny wisi w Wilnie.
** S. Faustyna pierwszą część Dzienniczka spaliła. Za pokutę dostała odtworzenie go z pamięci.
** Najstarszy kościół poświęcony czci Miłosierdzia Bożego znajduje się w Krakowie
** Jest wiele związków między papieżem a s. Faustyną. Począwszy od pracy w czasie wojny niedaleko klasztoru. Oboje byli mocno związani z Krakowem. To Karol Wojtyła rozpoczął starania o proces beatyfikacyjny, potem jako papież zakończył go, następnie dokonał kanonizacji aż wreszcie ogłosił kult Miłosierdzia i zawierzył jemu cały świat.


Cytaty, opinie


Cierpienie to drugie dno sensu bycia człowiekiem - (bp Gerard Kusz)

Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy. (Jan Paweł II - Łagiewniki 2002, podczas konsekracji kościoła i aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu)

Wykorzystane materiały
** Jan Paweł II - Dives in Misericordia
** Jan Paweł II i cierpienie - album
** Jan Paweł II - homilia z Sanktuarium Łagiewnickiego 18.08.2002
** Jan Paweł II - AAdhortacja Reconciliato et Poenitentia
** Strona Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
** strona Jezus Miłosierny
** miłość-MIŁOŚĆ – ŻYCIE-życie. Rozwiązania ludzkie a Boże




Miłosierdzie Boże - serwis encyklopedii OKIEM
Umieść link do tej strony
kod do banera