Rock i medycyna

Dział "Rock"
Dział "Moralność"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Muzyka a organizm - starożytność

Starożytna Grecja
Francis Bacon pisał: "Poeci uznali Apollina za władcę obu sztuk [muzyki i medycyny] ponieważ zadaniem muzyki jest strojenie tej niezwykłej harfy ludzkiego ciała i doprowadzanie jej do harmonii" [ks. A. Zwoliński "To już było"]

Arystoteles
Zauwazyl, ze muzyka ma moc ksztaltowania charakteru czlowieka

dawne zastosowania muzyki
Ponad 2000 lat przed Ch. w Chinach uznane byly pewne sposoby wykonywania muzyki. Wiele uwagi poswiecali muzyce filozofowie, rozumiejac jej istotny wplyw, sprawdzali czy tworzona muzyka jest nosnikiem wiecznych prawd i pozytywnie ksztaltuje ludzkie charaktery

Chiny
Wg. podan chinski cesarz imieniem Szang sprawdzal sytuacje w poszczegolnych prowincjach wielkiego cesarstwa badajac tworzona tam muzyke. Ostre i zmyslowe dzwieki zdradzaly spoleczenstwo wymagajace pomocy i interwencji.

Muzyka a organizm - współczesność

Muzykoterapia
W muzykoterapii od wielu lat znane są setki dowodów na działanie rytmu muzyki na organizm. Istnieją rytmy tonizujące (np. kołysanki) i pobudzające (np. marsze).

Muzykoterapia
Zanotowano przypadki szybkiego wyleczenia ze śpiączki dzięki stosowaniu odpowiedniej muzyki

Wpływ na organizm
Muzykolog Julius Portnoy stwierdził w badaniach, że muzyka wpływa na takie procesy w ciele człowieka jak tempo metabolizmu, energię mięśni, ciśnienie krwi, trawienie. Wykazał ponadto że muzyka wpływa silniej niż jakikolwiek inna stymulacja (oprócz chemicznej)

Wpływ muzyki na embriony
Badania Instytutu Szkoły Pielęgniarskiej w Los Angeles wykazały że dzieci w łonie matki szybciej przybierają na wadze i efektywniej wykorzystują tlen słuchając łagodnej muzyki

Klasyka jako valium
Dr. Raymond Bahr z St. Agnes Hospital w Baltimore stosuje muzykę klasyczną zamiast valium. Ustalił on ekwiwalent 10 miligranów substancji zamiennie z pół godzin- do godziny muzyki klasycznej.

W jaki sposób muzyka działa w oganizmie?
Jest kilk znanych zjawisk które tłumaczą wpływ muzyki na różne funkcje ciała. Wiadomo, że nerwy słuchowe mają najwięcej połączeń z innymi, że w odbiór muzyki (niezależnie od wykształcenia) zaangażowane są obydwie półkule mózgowe. Szerokie pobudzanie wpływa na produkcję endorfin (naturalnie łagodzących ból) i S-IgA - cząsteczek, które zaangażowan są w systemie immunologicznym. Produkcja tych związków może łagodzić objawym wpływać na odporność organizmu, wpływać na prace narządów wewnętrznych itd.

Muzycy mają większy mózg
Amerykańskie Towarzystwo Neurobiologiczne wykazało w badaniach, że osoby kształcone muzycznie mają większy mózg i być może uaktywniają zdolności nie tylko muzyczne. Koreluje to ze znanym faktem, że osoby zdolne muzycznie są też uzdolnione matematycznie.Zjawisko większego mózgu może być wywołane przez inny czynnik, który również wpływa na zdolności muzyczne, trudno wykazać, że człowiek miałby mniejszy mózg gdyby się nie kształcił muzycznie. Ponadto np. inteligencja nie zależy od wielkości. Mimo to jednak korelacja wskazuje na jakieś działanie związane z kształceniem muzyki.

Siła muzyki
Specjalisci twierdza, ze wplyw muzyki na sfere emocjonalna czlowieka jest o wiele silniejszy niz oddzialywania typu werbalnego czy sztuk wizualnych

Dzialanie dlugofalowe
Neurolog Macdonald Critchley stwierdzil ze zmiany w ciele spowodowane muzyka maja tendencje do utrwalania sie w miare przedluzania sie dzialania muzyki

Nerwy słuchowe najwrażliwsze
Wiadomo, ze nerwy sluchowe to najwrazliwsze z ludzkich zmyslow. Badania prowadzone na Uniwersytecie w Stanford potwierdzaja ich dominacje nie tylko na poziomie fizycznym i podswiadomosci, ale takze w dziedzinie przezyc transcendentalnych, charakterystycznych dla istot ludzkich, zwanych w psychologii jako wzruszenie. Udowodniono, ze tego rodzaju przezycia najczesciej wystepuja pod wplywem muzyki.

Muzyka a rosliny
Wiele badan wykazalo, ze rosliny reaguja pozytywnie na muzyke klasyczna, rozwijajac sie i kwitnac szybciej, niz bez muzyki. Bardziej agresywne formy muzyki np. heavy metal powoduja opoznienie wzrostu, a nawet obumieranie roślin. Związek roślin z człowikiem może wydawać się odległy, jednak należy pamiętać o tym, że na wielu płaszcznach istnieje ta sama chemia i procesy - np. komókowe.

Eksperymenty z muzyką i roślinami
Dorothy Retallack testowała wpływ muzyki klasycznej i acid rocka (nagrania z dwóch stacji radiowych) puszczanych petuniom z taką samą siłą i częstotliwością w pomieszczeniach klimatyzowanych. Przy muzyce klasycznej petunie wypuściły kwiaty, (wszystkie skierowane w strone głośników). "Słuchające" muzyki acid-rockowej zdechły w przeciągu miesiąca.
Inny eksperyment polegał na obserwacji różnych roślin przy muzyce:
1. Led Zeppelin i Vanilla Fudge
2. Muzyce atonalnej
3. Ciszy
4. Muzyce religijnej (pop)
Największy wzrost zanotowano przy muzyce łagodnej, większy nawet od ciszy, rośliny w pierwszym pomieszczeniu zdechły w okresie ok. miesiąca.
W eksperymentach nie można wykluczyć że nie było żadnych innych czynników, jednak zachowane warunki laboratoryjne i pełna automatyzacja dają dużą pewność właściwości wniosków.

Rock a zwierzęta
Niezależne badania na dwóch uniwersytetach wykazały, że szczury miały większe trudności ze znalezieniem wyjścia zlabiryntu gdy włączona była muzyka hard rockowa.Badania na szczurach są często ostatnim etapem przed testami na ludziach. Szczury wykorzystuje się jako przybliżenie ludzkich zachowań.

Metal i jajko
Jajko postawione przy głośniku na głośnym koncercie może się ściąć

Wpływ muzyki rozrywkowej na organizm

O skutkach sluchania rocka
Bob Larson wraz z ekipa medyczna z Cleveland badali mlodziez pod kontem efektow sluchania rocka "Zwrocilismy uwage na fakt, ze ta muzyka moze miec zadziwiajace efekty fizyczne: zmiany pulsu i oddechu, podniesione wydzielanie gruczolow endokrynalnych, w szczegolnosci gruczolu sluzowego, ktory kieruje niektórmi procesami witalnymi w organizmie. Kiedy melodia podnosi sie krtan sciaga sie, kiedy opada krtan sie rozluznia. Podstawowa przemiana materii i poziom cukru we krwi podlega modyfikacjom w czasie sluchania. Niektorzy kompozytorzy muzyki elektronicznej pozwalaja sobie manipulowac mozgami dokonujac spiec roznych swiadomych warstw mozgowych calkiem jak to czyni narkoman. Efekty endokrynalne sa zalezne od glosnosci muzyki. Przy 80 decybelach efekt jest nieprzyjemny, przy 90 staje sie szkodliwy. Ale na koncertach glosnosc dochodzi do 106-108 i do 120 przy orkiestrze"

Uzależnienie od rocka
Profesor socjologii Uniwersytetów Chicago, Yale, Paryża, Toronto, Cornell stwierdził: "Uważam, że uzależnienie od rocka, w przypadku gdy nie ma wpływu innych czynników, ma podobne efekty jak uzależenienie od narkotyków" (Bloom, Alan The Closing of the American Mind, pp 68...81)

Eksperyment na młodzieży
W 1978 w zwykłej szkole w Kalifornii przeprowadzono typowy test psychologiczny na grupie 240 uczniów w wieku 10-18 lat podczas gdy w tle grała muzyka rockowa. Testy oceniały osoby niezaznajomione z testem i uczniami. Po zbadaniu testów oceniający myśleli że dotyczą one uczniów szkoły dla upośledzonych umysłowo.

Uszkodzenia słuchu
Muzycy z Akademii Muzycznej w Warszawie od lat prowadzą badania słuchu kandydatów na studia i innych osób. W 2001 tylko 30 % badanych studentów miało słuch bez wad uszkodzenia wynikały głównie z uczestnictwa na koncertach rozrywkowych, dyskotekach, słuchani przez słuchawki. Przyczyną może też być długotrwałe ćwiczenie głównie na instrumentach dętych. Największe zagrożenie stanowią dźwięki impulsowe i o dużym ciśnieniu (perkusja, dęte) O objawach po słuchaniu rocka
Specjalisci wykryli u mlodych sluchajacych duzo rocka problemy ze sluchem jakie dotykaja ludzi po piecdziesiatce jak rowniez niepokojace zwiekszenie chorob wiencowych i chorob blednika.

O miganiach lasera Profesor Paul Ziemer z uniwersytetu Purdne "Pewne dyskoteki wyposazone sa w system laserowy. Jesli promien dociera do oka moze spowodowac wypalenie siatkowki i utworzyc plame slepoty na stale. Poza tym blyski zywego swiatla w rytm muzyki powoduja czasem zawroty glowy, mdlosci i zjawiska halucynacji"

Co pooduje halas
Znany muzykoterapeuta Khlesto po badaniach ktore prowadzil 10 lat - "Zasadniczym problemem wywolanym przez muzyke rocka, u pacjentow z ktorymi mialem do czynienia jest intensywnosc halasu ktory powoduje wrogosc, wyczerpanie, narcyzm, panike, niestrawnosc, wysokie cisnienie i dziwna narkoze. Rok nie jest nieszkodliwym spedzaniem czasu to jest narkotyk bardziej smiertelny niz heroina i zatruwa zycie naszej mlodziezy."

O bicie i gitarach basowych
Ekipa Boba Larsena stwierdza ze wibracje o niskich czestotliwosciach gitar basowych i efekt powtarzajacego sie beat'u wplywaja na plyn w stosie pacierzowym, ten wplywa na gruczol sluzowy ktory pomaga w regulacji wydzielania hormonow seksualnych i nadnercza, wpływa na zmianę wskaznika insuliny. To z kolei pomaga obniżyć, a nawet zlikwidować próg tolerancji dla nakazów moralnych

reakacja na rytm
Wiekszosc ludzi reaguje na rytm zmiana tempa akcji serca. Wystarczy postawic kolo siebie metronom i zaangażować się w jego słuchanie, uprzednio zbadawszy swoje tetno stwierdzic, po kilkunastu minutach, ze dostraja się ono do metronomu. Po kolejnej zmianie, serce znowu zmienia rytm. Podobne reakcje przy odpowiedniej muzyce dotyczą niektórych zwierząt (np. fok) u których można do tego stopnia przyspieszyć lub zwolnić akcje serca by je zabić.

Jak powstalo disco
Grupa "Earth" i "The family" wypowiedzialy sie ze disco powstalo na skutek analizy bicia serca, fal mozgowych i wyybranie sposrod muzyki rockowej najbardziej zgodnego z wynikajacymi z tych badan rytmu oraz powielanie go w studiach (wykupionych przez Spółkę Gulf and Western.)

lekarze a techno party
Wiekszosc lekarzy jest zdania ze dlugotrwale uczestnictwo w techno - party moze powaznie zaszkodzic zdrowiu.