Buddyzm a Chrześcijaństwo


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Religie"
Dział "Wiara"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Problematyka sekt została wyodrębniona na osobnej stronie

Buddyzm a mentalność chrześcijańska
Buddyzm zaprzecza możliwości zrozumienia świat przez umysł, który nie doznał oświecenia. Umysł już oświecony miałby zrozumieć, że samo rozumienie jest nonsensem (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Buddysta o Bogu
Buddysta zapytany o Boga odpowiada zwykle, że samo pytanie o Boga jest nieistotne, nie ma sensu (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Różnice buddyzmu i chrześcijaństwa
Buddyści szukają w rytuałach bodźca do pracy nad sobą. Chrześcijanie natomiast większość swoich rytuałów nazywają sakramentami i widzą w nich dużo więcej niż tylko bodziec do nawracania się (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Buddyzm a gnoza
Ks. prof. Tadeusz Dajczar twierdzi, że w buddyzmie istnieje założenie, że wiedza zbawia. Takie założenie nazywa się gnostyckim.

Etyka buddyzmu
Buddysta w danej sytuacji może zachować się tak samo, jak zachowałby się chrześcijanin, ale też może zdarzyć się inaczej (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Relatywna etyka buddyzmu
Mnich buddyjski zobowiązany do celibatu może uznać za stosowny stosunek seksualny z prostytutką, o ile uzna, że to komuś posłuży (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Bzdury Schopenhauera
Artur Schopenhauer, który nie odróżniał buddyzmu od braminizmu, uznał nieznane mu bliżej chrześcijaństwo za plagiat starszej tradycji duchowej Indii. Pogląd ten pokutuje do dziś (M. Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą").

Kultura zachodu to buddyzm
Hasłem kultury zachodu jest: "Licz na siebie". Jest to czołowe hasło buddystów, wypowiedziane jakoby przez Buddę przed śmiercią w formie: "Szukajcie zbawienia tylko w dharmie. Nie szukajcie pomocy u nikogo, tylko u samych siebie" (Dharma - nauka Buddy, umysł).

Różnice między Wedami a Biblią
("Sekty i Fakty" nr 7):
Dialog i cechy wspólne
Jan Paweł II podkreśla, że wierzyć po chrześcijańsku, to znaczy dostrzegać w innych religiach to samo pragnienie, które leży u podstaw naszego pragnienia Boga. Choć nie można zgadzać się z wnioskami wypływającymi z buddyzmu a tym bardziej jego powierzchownego pojmowania przez sekty, to jednak widzimy, że buddyzm uznaje całkowitą niewystarczalność tego świata i dąży do stanu wyższej doskonałości, może czasem z naszego punktu widzenia niewłaściwie, ale szczerze i głęboko. (Na podstawie: Paweł VI "Evangelii muntiandi", Jan Paweł II wypowiedź 5.VI.1985)







Nasze materiały
*** Reinkarnacja
*** Religie świata
*** Sekty

Wykorzystane materiały
*** ks. Kazimierz Bukowski "Religie świata wobec Chrześcijaństwa"
*** Serwis "Wiara" na Hoga.pl
*** Friedrich Thiele "Święta religijne"
*** Andrzej Szyszko-Bohusz "Hinduizm, Buddyzm, Islam"
*** Praca zbiorowa "W kręgu religii krajów pozaeuropejskich"